Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τι κριτήρια έχετε για την αγορά ενός καγιάκ;
#1
Όπως γράφει και ο τίτλος, παραθέτω τα δικά μου ξεκινώντας από το σημαντικότερο προς το λιγότερο σημαντικό.

1. Όσο λιγότερο weather cocking
2. Άνετο κόκπιτ
3. Καλή εφαρμογή με τα braces
4. ποιότητα κατασκευής
5. απόδοση (στον κυμματισμό και όχι τόσο σε ταχύτητα)
6. τιμή

Θα χαρώ να διαβάσω και τα δικά σας κριτήρια.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#2
Απλά αναδημοσσιέυω το πόστ που έκανα σε ξένο φόρουμ βέβαια ( δεν υπήρχαν Ελληνικά τότε), Πρίν αποφασ΄θσω να παραγγείλω το καγιάκ μου...Θεώρώ ότι έιναι πιό κοντινό σε κάποιο καινούργιο καγιάκερ, γιτί ΄δεν έιναι αλλοιωμένο από την εμπειρία των ετών, που πιθανόν να έφερνε και άλλα ποιό κρυφά προσόντα του σκάφους στο προσκήνιο...
Τοτε απλά το προτίμησα, όχι χωρίς ανησυχία...τώρα απλά το αγαπάω! :-)

I open this thread, as proposed in the introduction, so that I discuss possible my questions and get some advise from the forum.

First I would like to state my requirements.

1. I wish a Double boat that can be easily adapted and paddled by one person. This is because I would like to use it together with my wife and also alone.

2. I want to be able to do some camping so loading capacity and ease is also a requirement

3. I plan to use sails.

4. I am not planning to be an expert kayaker, so stability and ease of use will reduce the learning time and help enjoy the boat sooner.

5. I will most probably do most of my shopping through the net so a european manufacturer greatly simplifies the procedure and shipping costs.

6. I prefer wood as a frame material. I like it more than aluminium and I also have the thought that I may always "create" spare parts by using easily found material and my wood-working tools.

7. Easy folding/unfolding is also required as I will most probably have to do it often.

I like the Klepper design and I am planning to examine some used boats available.

If I order a new one I will try to order it with the upgrades that I will need so that I pay only for a difference, e.g. in seats, and not for a standard item and then for a new one...
Reply
#3
Παραθέτοντας τη δικιά μου άποψη να ερωτήσω εάν θα πρέπει να τηρήσουμε αυστηρά τα συγκεκριμένα 6 κριτίρια ή να προσθέσουμε αφαιρέσουμε δικά μας. Άλλο συμπέρασμα εξάγουμε τηρώντας τα και άλλο προσθαφαιρόντας νέα.

Απαντώ διατηρώντας τα 6:
1. Όσο λιγότερο weather cocking
2. Άνετο κόκπιτ
3. Ταχύτητα
4. Εφαρμογή
5. Τιμή
6. Ποιότητα κατασκευής

Αιτιολογώντας το 5 και 6: δεν με αφήνουν αδιάφορο και δεν είμαι "λαρτζ", το αντίθετο πλέον. Τυχαίνει να χρησιμοποιώ ιδιοκατασκευασμένο σκάφος και την προοπτική απόκτησης νέου την ερμηνεύω ώς μια νέα κατασκευή οπότε δεν δικαιούμαι να έχω άποψη. Εκτιμώ ότι σε διαφορετική περίπτωση, το κριτήριο 5 στη λίστα θα ήταν αρκετά ψηλά Sad
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)