The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dead legs ή άστα να πάνε!
#1
Ένα απίστευτο πρόβλημα προέκυψε εδώ και μερικές εβδομάδες το οποίο πραγματικά με έβαλε σε σκέψεις να πουλήσω το καγιάκ μου (Tahe seaspirit) αλλά να'ναι καλά το Internet έβγαλα άκρη με τα πολλά....

Επειδή όλο και κάποιος μπορεί να το πάθει στο μέλλον θα γράψω λίγα πράγματα που θα βοηθήσουν.

Περιγραφή προβλήματος: Μετά από 20-25 λεπτά το αργότερο, τα κάτω άκρα και των 2 ποδιών μου μουδιάζουν με αποτέλεσμα να πρέπει επειγόντως να βγω στην ακτή. Όταν βγω στην ακτή είναι τόσο μουδιασμένα που δεν μπορώ να σταθώ όρθιος και πέφτω απευθείας! Μετά από 2 λεπτά είναι οκ. Αν ξαναμπώ για βόλτα μετά, ανά 10 λεπτά το ίδιο.

Προσπάθειες επίλυσης....:

1. Έκοψα τα thigh braces γιατί ήταν πολύ στενά αποτέλεσμα τζίφος...τα ίδια
2. Αφαίρεσα το κάθισμα (πολυεστερικό) και τοποθέτησα άλλο από minicell foam μεγάλη βελτίωση
3. Πρόσθεσα αριστερά δεξιά minicell foam για στήριξη για το edging μεγάλη βελτίωση
4. Αφαίρεσα την πίσω στήριξη που είχε, ήταν υπερβολικά χαμηλά με αποτέλεσμα να μην κρατάει καθόλου τη μέση.
5. Πρόσθεσα ένα κομμάτι minicell foam και πάνω σε αυτό κόλλησα με scratches ένα φουσκωτό στρωματάκι για καγιάκ τεράστια βελτίωση
6. Ξανακόλλησα τα thigh braces πιο κοντά και όρθια γιατί σε κυματισμό και σε edging κουνούσαν τα πόδια μου μεγάλη βελτίωση
7. Κόλλησα πολύ λεπτό minicell foam κάτω από τα braces τεράστια βελτίωση γιατί τα πολυεστερικά από την πίεση δυσκόλευαν την κυκλοφορία του αίματος

και ναι κατάφερα να λύσω το πρόβλημα!!!! χα χα Αν δείτε το σκάφος είναι χάλια μέσα το κόπκιτ αλλά είναι σούπερ άνετο σε σχέση με το πως ήταν. Σήμερα 1 ώρα κουπί χωρίς στάση και ήμουν οκ, κανένα πιάσιμο. Έχει χαμηλώσει και πολύ το κέντρο βάρους με αποτέλεσμα να είναι πολύ πιο σταθερό και να κάνει edging ακόμη καλύτερα.

Χρειάστηκαν όλες οι αλλαγές για να βρω τι ακριβώς έφταιγε. Σίγουρα το κάθισμα, η πίσω στήριξη, και το minicell foam κάτω από τα κοντύτερα braces.

Το sea spirit απλά δεν κάνει για κωπηλάτες πάνω από 1,75 με παπούτσι μεγαλύτερο του 43 (εγώ είμαι 1,85, 85 κιλά και 45 νούμερο παπούτσι) εκτός και αν κάνετε όλα όσα έκανα. Για να το ευχαριστηθείτε θα πρέπει να κάνετε όλες τις παραπάνω αλλαγές.
Με βαριά καρδιά τις έκανα γιατί είναι σχετικά καινούργιο αλλά τουλάχιστον έβγαλα άκρη.

Θα προσθέσω και φωτογραφίες σύντομα.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#2
(01-04-2012, 08:08 PM)stelios link Wrote: 7. Κόλλησα πολύ λεπτό minicell foam κάτω από τα braces τεράστια βελτίωση γιατί τα πολυεστερικά από την πίεση δυσκόλευαν την κυκλοφορία του αίματος

Ειδικά το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό το θεωρώ μεγάλη αβλεψία στα Tahe (απ' ότι με πληροφόρησαν, στα brace μόνο του 585 υπάρχει αφρώδες υλικό). Γνωρίζω, βέβαια, και κωπηλάτες που δεν τους ενοχλεί η επαφή του γονάτου/μηρού με τον πολυεστέρα -ίσως είναι θέμα σωματότυπου τελικά-, αλλά προσωπικά έχοντας συνηθίσει σε ρυθμιζόμενα brace με foam, δεν θα μπορούσα να συμβιβαστώ με κάτι λιγότερο μελετημένο.

Γενικώς το κόκπιτ των Tahe είναι λίγο περίεργο, απαιτώντας συχνά κάποιο fine tuning προκειμένου να έρθει στα μέτρα σου. Το κύριο χαρακτηριστικό του είναι ότι τοποθετεί τα κάτω άκρα σε σχετικά οριζόντια θέση.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#3
Πολύ ευγενικά τοποθετήθηκες Pai Mei Smile
Το cockpit στα Tahe είναι πολύ μάπα. Έχω 3 σκάφη σύνολο όλα Tahe, απαράδεκτο κάθισμα, όχι μόνο για το δικό μου σωματότυπο αλλά και για της γυναίκας μου (1,63, 50κιλά).
Το ίδιο και για τα braces. Το να μη ρυθμίζουν είναι τελείως απαράδεκτο. Ευτυχώς το πήραν χαμπάρι και στα νέα μοντέλα (μόνο στα πλαστικά) έχουν βάλει ρυθμιζόμενα.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#4
To dead leg syndrome Στελιο δημιουργειται απο την μη φυσιολογικη ροη αιματος στο πισω μερος των γονατων οταν ειναι τελειως ευθεια σε καθιστη θεση..για αυτο το λογο το μαξιλαρακι σε παρα πολλα σιτ ιν καγιακ εκτεινεται παντα προς τα πρωρα και στο πατωμα του σκαφους..Τα thigh pads  οντως θα ηθελαν ντυσιμο με foam αν και εγω στο ταχε 500 τα αφαιρεσα γιατι γλυστραγαν τα ποδια μου το χειμωνα οταν φοραγα παντελονι.
Πληροφοριακα για το θεμα των κοκπιτ των ταχε που θεσατε τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι για τους εξης λογους..
Το εσωτερικο υψος της πλεινοτητας των σιτ ιν καγιακς σπανια υπερβαινει τους 34 ποντους με εξαιρεση μερικα βρεττανικα σκαφη perception k δυο τυπους του valleykayaks
H θεση στο κοκπιτ δυστυχως ισως για τους μεγαλοσωμους ειναι με τα ποδια ΕΛΑΦΡΩΣ λυγισμενα σχεδον παραλληλα θα ελεγα
Τα thigh pads των ταχε εχουν φοαμ μονο στα εξτρα τα οποια προσφερονται σε μερικους μονο τυπους PE και στην σειρα wind.
Aσφαλως τα ρυθμιζομενα thighpads ειναι οτι καλυτερο και μακαρι να ειχαν ολα τα καγιακ.
Οσοι αφορα το seaspirit οντως ειχε πολυ μικρο κοκπιτ για τουριγκ σκαφος και η ταχε το απεσυρε απο την παραγωγη και το κατασκευαζει πλεον μονο σαν PE με ελαφρως μεγαλυτερο υψος.
Εχοντας μια μικρη εμπειρια με τα ταχε και ενω στην αρχη υπεφερα και εγω στο κοκπιτ, μετα απο μερικους μηνες και μερικες μετατροπες βρηκα την ιδανικη μου θεση..Οσον αφορα το θεμα των καθισματων  τα bolt on seats που εχουν τα ταχε θεωρουνται απο τα καλυτερα για τους εξης λογους
1.χαμηλο κεντρο βαρους
2.ροη νερου κατω απο το καθισμα
3. δεν μετακινειται μεσα στο κοκπιτ.

Τελος εκτιμω οτι ο ανθρωπος μετατρεπεται στο καγιακ και οχι το αντιθετο..Αυτο το εκλεψα απο ξενο φορουμ στο οποιο πολλοι υποστηριζουν οτι το 99% των κωπηλατων εχουν κανει αρκετες μοντιφες στο σκαφακι τους για να ειναι ανετοι.. Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#5
Άγγελε μόνο όταν άλλαξα το κάθισμα συνειδητοποίησα πόσο ψηλά ήταν το κάθισμα της Tahe. Παραμένει χαμηλό σε σχέση με άλλα καγιάκ αλλά για τις διαστάσεις μου είναι ψηλά.

Με την αντικατάσταση του καθίσματος κέρδισα μετρημένα 4 εκατοστά και αρκετό χώρο στα πλάγια που με πίεζε το κάθισμα δυσκολεύοντας την κυκλοφορία. Να σημειωθεί ότι δεν ένιωθα πιασμένος από το κάθισμα της Tahe, ούτε κάποια ενόχληση ενώ καθόμουν πέραν από το μούδιασμα στα κάτω άκρα.

Δες την φωτογραφία που έχω επισυνάψει, το κάθισμα είναι στον πάτο, 3 εκατοστά περίπου στο σύνολο, ενώ τα δεξιά foam κρατούν τέλεια το μπούτι μου στο edging και δεν μετακινούμε δεξιά αριστερά.

Πίσω έχω βάλει ένα μικρό κομμάτι foam πάνω από τη βάση της Tahe και εκεί έχω κολλήσει  σκράτσ όπου πιάνει το φουσκωτό μαξιλαράκι. Αποτέλεσμα να υπάρχει κανονικά ροή νερού πίσω και μάλιστα χωράει άνετα και ηλεκτρική τρόμπα αν θέλει να βάλει κάποιος. Μου κρατάει τη μέση πολύ καλύτερα από πριν, ενώ μπορώ να φουσκώνω ξεφουσκώνω το στρωματάκι αν θέλω περισσότερη επαφή με το σώμα και μπορώ να ξαπλώσω τέρμα πίσω στο σκάφος χωρίς να με κοπανάει.

Τα braces ενώ φαίνονται πολύ χάλια κάνουν δουλειά. Αναγκάστηκα να τα κόψω και να τα ξαναβάλω πιο κοντά γιατί έγερναν πολύ και ήταν υπερβολικά άβολα μιας και μου πίεζαν πολύ τα μπούτια.

Το καλό με το foam είναι ότι προσθέτεις/κολλάς πολύ εύκολα επιπλέον κομμάτι πάνω στο υπάρχον μέχρι να το φέρεις 100% στα μέτρα σου.

Υπενθυμίζω ότι όλες οι αλλαγές έγιναν με βάση το σωματότυπο μου.

Έχωντας δοκιμάσει 6 διαφορετικά καγιάκ από το καλοκαίρι, 3 Tahe και 3 πλαστικά (perception essence, prijon kodiak & rainbow laser) επιμένω ότι τα καθίσματα της Tahe είναι απαράδεκτα όσον αφορά την άνεση.

Αν αλλάξεις το δικό σου με minicell foam θα διαπιστώσεις την διαφορά, απλά τεράστια.

Πάντα αναφέρομαι σε κωπηλάτη μεγάλων διαστάσεων. Η γυναίκα μου σε όλα τα παραπάνω καγιάκ ήταν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μόλις οριστικοποιήσω τις αλλαγές θα πρέπει να βρω τρόπο να το σουλουπωσω λίγο γιατί φαίνεται χάλια! Smile  ;D







Attached Files Thumbnail(s)
   
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#6
Όσοι έχουμε αγαπήσει τα σιτ-ιν συμφωνούμε -νομίζω-  πως το Α και το Ω για τον  χειρισμό αλλά και την  απόλαυση αυτών των σκαφών είναι η τέλεια εφαρμογή του αναβάτη στο πιλοτήριο.  Ανάλογα με τον σωματότυπο,  τις ανατομικές ιδιαιτερότητες,  τη βολή  και τις προτιμήσεις καθενός. 
Είναι το ίδιο κρίσιμη όσο και η εφαρμογή του ποδιού στο παπούτσι,  όπου ευχαρίστως θα θυσιάζαμε κάθε έννοια κομψότητας,  ύφους κλπ,  για ένα ευχάριστο βάδισμα.
Ποτέ όμως δεν περιμένουμε ένα σκάφος να ταιριάξει στο γούστο μας σαν παραγγελία στον τσαγκάρη.  Και το παπούτσι,  άλλωστε,  το αναβαθμίζουμε διαλέγοντας καλλίτερους πάτους.
Στο καγιάκ,  η επιμονή για τέλεια εφαρμογή πρέπει να είναι εντελώς ασυμβίβαστη.  Να εξαντλούμε όλα τα τεχνάσματα που περιγράφει ο Στέλιος και όλοι σας,  και αν χρειαστεί να τα ανασκευάζουμε ξανά και ξανά. 
Αποδεικτικό της επιτυχίας,  κατά τη γνώμη μου,  είναι  ενόσω κάθεσαι χαλαρά και αβίαστα στη στάση που προτιμάς και σε βολεύει,  να διατηρείσαι ταυτόχρονα σε επαφή με όλα τα σημεία στήριξης και ιδιαίτερα βεβαίως με τις γονατίδες,  χωρίς όμως κανένα ζόρι.  Από τη θέση αυτή,  μπορείς να κωπηλατείς χαλαρός και,  όποτε χρειαστεί,  να δένεις το σκάφος με μία ακαριαία σύσπαση των μυών,  χωρίς μετατόπιση των μελών σου. 
Με την έννοια που μετακινούμε κρατώντας χαλαρά μια ρακέτα στον χώρο και σφίγγουμε πραγματικά τη λαβή μόνο τη στιγμή της κρούσης με το μπαλάκι.
Έτσι και ελάχιστο κόπο χαραμίζουμε και επιτρέπουμε στο αίμα να ρέει ανενόχλητο. Όπως ίσως γνωρίζετε,  αρκεί μία σύσπαση στο 30 – 35 %  της μέγιστης, για να φράξει τελείως  -όσο διαρκεί- τα τριχοειδή αιμοφόρα αγγεία του μυός.
Reply
#7
Συμφωνω με τον Γιωργο απολυτα αλλα και με τα αλλα παιδια..Γενικα η εφαρμογη στο κοκπιτ ειναι ενα ιδιαιτερο θεμα τοσο για τους καγιακερς οσο κ για τους ναυπηγους που τα κατασκευαζουν..
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#8
UPDATE: Πρόσθεσα λίγο minicell foam στην πλάτη ακόμη για να έρθει το στρωματάκι λίγο πιο κοντά στην πλάτη με ακόμη καλύτερα αποτελέσματα. Δεν καταλαβαίνω καμία ενόχληση στη μέση μετά από μια βόλτα 2+ ώρες.

Δυστυχώς όμως σε μια βόλτα με λίγο παραπάνω κύμα από ότι συνηθίζω να πηγαίνω επειδή είχα στρεσαριστεί (ψυχολογικά), τα πόδια μου μουδιάσανε ξανά σχετικά γρήγορα μετά από περίπου 40 λεπτά. Έκανα μερικές κινήσεις για να κυκλοφορήσει το αίμα καλύτερα και έφτιαξαν αλλά για κανένα 15λεπτο μέχρι να περάσω από ένα εκτεθειμένο σημείο δεν τα ένιωθα καθόλου.

Παρατήρησα ότι αυτό συμβαίνει κυρίως όταν χρησιμοποιώ το πηδάλιο όπου πρέπει να ψιλοδιορθώνω αριστερά-δεξιά με τα πόδια. Όταν δουλεύω μόνο το skeg ή καθόλου δεν μουδιάζουν ή πάνε να μουδιάσουν αλλά με λίγο κούνημα φτιάχνει.

Σαν τελευταία λύση λέω να δοκιμάσω μια βόλτα χωρίς παππούτσι, μόνο με κάτι κάλτσες νεοπρέν που έχω να δω αν βελτιώνει την κατάσταση.

Έχω εξαντλησει τις δοκιμές  >Sad!!! Αν σας έρθει καμιά ιδέα για δοκιμή εδώ είμαι  Big Grin
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#9
Λοιπον Στελιο αν κ το εχω πει επανειλημμενα προτεινω αποκλειστικα για την δικη σου χρηση το nadgee seat..To θεμα της στηριξης μεσης μπορεις να αφησεις και αυτο της Ταχε εχει καλο κρατημα και επιτρεπει τα laybacks..Οσον αφορα τα ποδια τωρα εχω να πω τα εξης..Επειδη χρησιμοποιω κ γω τα smarttrack τα οποια ειναι και τα πιο εξελιγμενα για εμενα ειναι καλυτερο η να φορας μονο καλτσα νεοπρεν η καλτσα με μποτακι νεοπρεν αλλα οχι πολυ χοντρα..Εχω δειξει ποια χρησιμοποιω νομιζω και εδω στο φορουμ..Το θεμα του μουδιασματος στα ακρα των ποδιων θα σταματησει αν σηκωνεις λιγο το πελμα ανα 5 λεπτα, δεν ειναι κατι τραγικο και περνα αμεσως..Αλλα η βασικη λυση στο προβλημα σου ειναι η ελλειψη του nadgee seat με την οποια δεν θα ξανανοιωσεις κανενα ειδος μουδιασματος πουθενα..Ειναι εγγυημενα οτι καλυτερο για την αποφυγη τετοιων περιπτωσεων και οσοι την αγορασαν βρηκαν την γιατρεια τους..Επισης το καγιακ σου θα δειχνει πολυ ομορφο στο κοκπιτ..
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#10
Άγγελε το παπούτσι που φοράω είναι πιο λεπτοκαμωμένο από αυτό που έχεις. Πιο λεπτό δεν γίνεται!

Η nadgee seat δεν μπορώ να καταλαβαίνω πως θα βοηθήσει, αφού minicell foam είναι και αυτή όπως αυτή που έχω.
Αυτήν εδώ δεν λες: http://nadgeekayaks.com.au/accessories/store.html
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)