Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόταση διαρθρωτική αλλαγής της φυσιογνωμίας του φόρουμ.
#1
Υπολανθάνει από καιρό ένα ζήτημα στο φόρουμ,  που έχει πάρει στραβό δρόμο και πρέπει να βρεθεί τρόπος να ισιώσει.

Στο φόρουμ ανακατεύονται στα ίδια νήματα τοποθετήσεις  που προωθούν ένα  -υγιές,  δε λέω-  συστηματικό επαγγελματικό συμφέρον,  ή έστω ευκαιριακό οικονομικό ενδιαφέρον,  με την ελεύθερη δημοσιοποίηση αδέσμευτων απόψεων των αμιγώς περιπαθών ερασιτεχνών.

Δεν γίνεται άλλο όμως,  κάθε φορά που θέλω να παρέμβω κάπου γιατί η ελεύθερη βούλησή μου το υποδεικνύει και δεν κάνει πίσω,  να απαριθμώ ποιους από τους φίλους μου επαγγελματίες θα κακοκαρδίσω και ποιους  θα αβαντάρω  -  σας δηλώνω απερίφραστα και δια μιας ότι είμαι νέτος – σκέτος χομπίστας,  εξίσου φίλος σαν σύντροφος και αδέσμευτος πελάτης  θέλω να είμαι ολονών σας,  στο επαγγελματικό σκέλος αρνούμαι κάθε καταναγκαστική δημόσια ανάμειξη..

Πρότασή μου είναι η πλήρης περιχαράκωση και στεγάνωση του «ελεύθερου» από το «επαγγελματικό»  πεδίο – ο διαχωρισμός που ισχύει σήμερα αποδείχνεται ανεπαρκής.

Στο ελεύθερο πεδίο να απαγορεύεται απολύτως η αναφορά σε οποιοδήποτε τυποποιημένο προϊόν,  εμπορικό σήμα ή παντοιοτρόπως αμειβόμενη παροχή υπηρεσίας - ούτε ραπόρτα,  ούτε αξιολογήσεις,  ούτε εκπαιδεύσεις,  ούτε εκδρομές,  ο διαχειριστής να αναλαμβάνει να τα διαγράφει ολόκληρα άμα τη εμφανίσει.  Εκεί θα διασταυρώνονται και θα διαξιφίζονται μόνον γενικής φύσεως απόψεις,  η εμπειρία μέχρι τώρα δείχνει ότι υπάρχει άφθονο περιεχόμενο και ζωηρότατο ενδιαφέρον.

Στο εμπορικό σκέλος,  να επιτρέπεται η αναφορά σε οτιδήποτε,  με την ουδέτερη θεώρηση,  την απροκάλυπτη ή συγκεκαλυμμένη διαφήμιση ή και τη διακριτική δυσφήμιση στα πλαίσια που επιτρέπουν οι νόμοι.  Ο συντάχτης όμως θα  φέρνει αμέριστη την προσωπική ευθύνη για τις όποιες εντυπώσεις των αναρτήσεών του,  καθώς αυτές θα είναι από την αρχή μία προς μία κλειδωμένες για κάθε τρίτον,  και όσοι θέλουν ας συνεχίζουν τους διαλόγους και τα σχόλια με αντίστοιχη κλειδωμένη ανάρτηση ή κατ’  ιδίαν,  με προσωπικά μηνύματα.

Αν δε βρεθεί  ικανοποιητική λύση σε αυτό το αληθινά ψυχοφθόρο ζήτημα -αυτή που προτείνω ή μακάρι άλλη αποτελεσματικότερη-  εγώ θα σταματήσω εντελώς τις εμφανίσεις και θα αναζητήσω διαδικτυακούς χώρους έκφρασης που ταιριάζουν καλλίτερα  και περιθάλπουν διαρθρωτικά με περισσότερο σεβασμό αυτή τη νοοτροπία μου,  εύστοχη ή άστοχη αδιάφορο…

#2
Μμμ...ναι, θα βοηθούσε να γίνει κάποιου είδους διαχωρισμός. Όσο κι αν είμαστε, και πρέπει να είμαστε δεκτικοί, στις ποικίλες αναρτήσεις επαγγελματιών, μια που σ΄ενα βαθμό αυτές κινούν το φόρουμ, κάποιες φορές αφήνουν μια "στυφή γεύση".

Ο διαχωρισμός που αναφέρεσαι Γιώργο, θα μπορούσε να έχει στο ένα μέρος του όλες τις αναφορές που σχετίζονται με το επαγγελματικό, θα πρότεινα και τις αγγελίες ιδιωτών και το "απέναντι" κομμάτι να ασχολείται με την υπάρχουσα και γενικότερη θεματολογία.
Για χάρη της ενημέρωσης και της σύνδεσης των δύο μερών θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει ειδοποίηση νέας δημοσίευσης από το επαγγελματικό προς το "ελεύθερο", εν είδη διαφήμισης.

Δημιουργικό το θέμα σου...
#3
No comments
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
#4
Θανάση,  ευχαριστώ για την ήπια και νηφάλια υποστήριξη,  που επιβεβαιώνει ότι στην άκρη του μυαλού τους το ζήτημα απασχολεί και άλλους μαζί μου.
Στην πρότασή σου δεν βλέπω τις διαφορές από την κατάσταση όπως ισχύει σήμερα. 
Αυτό που δεν θέλω εγώ είναι μέσα από την παροχή ελεύθερου βήματος,  να  πειθαναγκαζομαι τεχνιέντως σε δημοσιοποιημένη άποψη για εμπορικό προϊόν  -γιατί νιώθω ότι χρησιμοποιούμαι-  ούτε όμως η σιωπή μου να ερμηνεύεται σαν αγνωμοσύνη.
Θα μου αντιτάξει κανείς εύκολα,  ότι έτσι είναι όλα τα φόρα διεθνώς.  Μα σε αυτό το παγκόσμιο χάλι είναι που επιθυμώ να αντισταθώ - εδώ να είμαστε Έλληνες,  όχι αμερικανάκια... !?
 
#5
(09-14-2013, 06:35 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Θανάση,  ευχαριστώ για την ήπια και νηφάλια υποστήριξη,  που επιβεβαιώνει ότι στην άκρη του μυαλού τους το ζήτημα απασχολεί και άλλους μαζί μου.
Στην πρότασή σου δεν βλέπω τις διαφορές από την κατάσταση όπως ισχύει σήμερα. 
Αυτό που δεν θέλω εγώ είναι μέσα από την παροχή ελεύθερου βήματος,  να  πειθαναγκαζομαι τεχνιέντως σε δημοσιοποιημένη άποψη για εμπορικό προϊόν  -γιατί νιώθω ότι χρησιμοποιούμαι-  ούτε όμως η σιωπή μου να ερμηνεύεται σαν αγνωμοσύνη.
Θα μου αντιτάξει κανείς εύκολα,  ότι έτσι είναι όλα τα φόρα διεθνώς.  Μα σε αυτό το παγκόσμιο χάλι είναι που επιθυμώ να αντισταθώ - εδώ να είμαστε Έλληνες,  όχι αμερικανάκια... !?
Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για το προηγουμενο μου ποστ no comments. Κατα δευτερο λογο δν βλεπω καμμια βαση και καμμια ουσια σε οσα λες Γιωργο. Ξεχνας οτι στην προ φορουμ εποχη ειχαμε ολοι μαυρα μεσανυχτα για τα εμπορικα δρωμενα στο χωρο του καγιακ. Οπως επισης οτι σχεδον ολες οι συναντησεις των λιγων ανα την Ελλαδα καγιακερ οφειλονται σε αυτο το φορουμ. Επισης δν καταλαβαινω γιατι ενδιαφερεσαι αν θα στενοχωρησεις καποιους εμπορους. Οταν αυτοι σου ξαφριζαν το πορτοφολι ηταν ωραια? Παροτι συμπαθω ιδιαιτερα ολους τους εμπορους του χωρου και δη τον δημιουργο του φορουμ, θα σου πω οτι θα κοιταξω το συμφερον μου οπως κανει και ο εμπορος απεναντι σε εμενα.
Επισης σκοπος του φορουμ ειναι να σχολιαζουμε προιοντα και μαρκες για να γλυτωνουμε απο ασκοπες αγορες λοιπους φιλους, και να τους προλαμβανουμε απο αγοραστικα ατοπηματα που οι ιδιοι εχουμε πεσει. Δεν ειμαστε αμερικανακια και ουτε θα γινουμε. ΠΑγκοσμιως τα φορα στο ιντερνετ και ειδικα για καγιακ εχουν την σωματοδομη αυτου του φορουμ. Ευχομαι να μην αλλαξει η δομη του φορουμ αλλα αντιθετα να επικρατησει πανικος με αναφορες σε προσωπα,πραγματα και τιμες ουτως ωστε να σταματησει η ασυδοσια στην επιβολη των τιμων που μας επιβαλλουν. Δεν με ενδιαφερουν ουτε τα εμπορικα απορρητα, αλλα η τιμιοτητα κ η αγαπη για το χομπυ μου.
Θυμιζω οτι οταν αγοραςα το 585 το καγιακ μου δεχθηκα πολλα μηνυματα απο φιλους που ενδιαφερονταν να το αποκτησουν και μεσω αυτου του φορουμ τους εδωσα την δυνατοτητα για πολλες πληροφοριες και οπως επισης και να το δοκιμασουν.
Κλεινοντας να ζητησω συγγνωμη για το αυστηρο υφος μου αλλα ας πεσουν οι μασκες επιτελους, το μονο που θελω ειναι γνωση, πληροφοριες και ανταλλαγη αποψεων. Και επισης λογικες τιμες στην δυσκολη εποχη που διανυουμε. Το αν θα στενοχωρησω ή θα ευχαριστήσω κάποιον με τα λεγομενα μου σχετικα με ενα προιον το οποιο ειναι στην κατοχη μου ή το έχω αποψη για αυτο ποσώς με ενδιαφερει. Φιλικα παντα, τα παραπανω εκφραζουν την γνωμη μου και μονον.
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
#6
Εγώ όσα είχα να πω τα είπα όλα,  ό,τι κατάλαβε καθένας κατάλαβε.  Καληνύχτες.
#7
(09-14-2013, 04:59 PM)Random link Wrote: Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για το προηγουμενο μου ποστ no comments. Κατα δευτερο λογο δν βλεπω καμμια βαση και καμμια ουσια σε οσα λες Γιωργο. Ξεχνας οτι στην προ φορουμ εποχη ειχαμε ολοι μαυρα μεσανυχτα για τα εμπορικα δρωμενα στο χωρο του καγιακ. Οπως επισης οτι σχεδον ολες οι συναντησεις των λιγων ανα την Ελλαδα καγιακερ οφειλονται σε αυτο το φορουμ. Επισης δν καταλαβαινω γιατι ενδιαφερεσαι αν θα στενοχωρησεις καποιους εμπορους. Οταν αυτοι σου ξαφριζαν το πορτοφολι ηταν ωραια? Παροτι συμπαθω ιδιαιτερα ολους τους εμπορους του χωρου και δη τον δημιουργο του φορουμ, θα σου πω οτι θα κοιταξω το συμφερον μου οπως κανει και ο εμπορος απεναντι σε εμενα.
Επισης σκοπος του φορουμ ειναι να σχολιαζουμε προιοντα και μαρκες για να γλυτωνουμε απο ασκοπες αγορες λοιπους φιλους, και να τους προλαμβανουμε απο αγοραστικα ατοπηματα που οι ιδιοι εχουμε πεσει. Δεν ειμαστε αμερικανακια και ουτε θα γινουμε. ΠΑγκοσμιως τα φορα στο ιντερνετ και ειδικα για καγιακ εχουν την σωματοδομη αυτου του φορουμ. Ευχομαι να μην αλλαξει η δομη του φορουμ αλλα αντιθετα να επικρατησει πανικος με αναφορες σε προσωπα,πραγματα και τιμες ουτως ωστε να σταματησει η ασυδοσια στην επιβολη των τιμων που μας επιβαλλουν. Δεν με ενδιαφερουν ουτε τα εμπορικα απορρητα, αλλα η τιμιοτητα κ η αγαπη για το χομπυ μου.
Θυμιζω οτι οταν αγοραςα το 585 το καγιακ μου δεχθηκα πολλα μηνυματα απο φιλους που ενδιαφερονταν να το αποκτησουν και μεσω αυτου του φορουμ τους εδωσα την δυνατοτητα για πολλες πληροφοριες και οπως επισης και να το δοκιμασουν.
Κλεινοντας να ζητησω συγγνωμη για το αυστηρο υφος μου αλλα ας πεσουν οι μασκες επιτελους, το μονο που θελω ειναι γνωση, πληροφοριες και ανταλλαγη αποψεων. Και επισης λογικες τιμες στην δυσκολη εποχη που διανυουμε. Το αν θα στενοχωρησω ή θα ευχαριστήσω κάποιον με τα λεγομενα μου σχετικα με ενα προιον το οποιο ειναι στην κατοχη μου ή το έχω αποψη για αυτο ποσώς με ενδιαφερει. Φιλικα παντα, τα παραπανω εκφραζουν την γνωμη μου και μονον.

Συμφωνώ απόλυτα και παράλληλα να συμπληρώσω ότι η ποιότητα ενός φόρουμ (fori) έγκειται στην ποιότητα των δημοσιεύσεων των συμμετεχόντων καθώς και στην ορθή, αμερόληπτη κρίση των διαχειριστών.

Ουδόλως με απασχολεί αν θα στενοχωρηθεί κάποιος έμπορος από τα γραφόμενά μου, και ούτε θα πρέπει κανείς να επιτρέψει στον εαυτό του αυτολογοκρισία έστω και στον ελάχιστο βαθμό, προκειμένου να μην δυσαρεστήσει ή να μην νιώσει ότι αβαντάρει κάποιον εκ του εμπορικού κυκλώματος.

Η ουσία ενός φόρουμ βρίσκεται στην ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των μελών, χωρίς καμία λογοκρισία ή αυτολογοκρισία. Στο πλαίσιο αυτό, δεν θα με ενοχλούσε να έβλεπα και τους ίδιους τους εμπόρους να συμμετέχουν, χωρίς κανέναν περιορισμό, αρκεί στο προφίλ τους να υπάρχει ως διακριτικό ο χαρακτηρισμός 'επαγγελματίας'. Το βρίσκω εξόχως ενδιαφέρον μάλιστα.

[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
#8
Είναι σημαντικό να γνωρίζουν οι υποψήφιοι αγοραστές ενός καινούργιου καγιάκ ότι μπορεί για το ίδιο ακριβώς σκάφος να πληρώσουν π.χ 1500 ευρώ και μετά να διαπιστώσουν ότι μπορούσαν να τόχαν πάρει με 1200 η και με 1000 ..το ίδιο ακριβώς !!
Προσωπικά αν και ευστόχησα στο τύπο του σκαριού που καλύπτει τις προσωπικές μου ανάγκες,μετά από πάρα πολλές ώρες στα ξένα φόρουμ,δεν μπόρεσα να αποφύγω τον πονηρό εμποράκο.
#9
Μήπως θα έπρεπε να τοποθετήσω το κακοκάρδισμα  και το αβαντάρισμα μέσα σε εισαγωγικά για να υποψιαστείτε κάποιοι τα νοήματα των λέξεων ;
Ξεκολλήστε το μυαλό σας από το ψυχοσπαραχτικό πεδίο,  και αναζητήστε το κώλυμα σε διαφορετική διάσταση - ευφυείς άνθρωποι είσαστε...
#10
(09-15-2013, 08:43 PM)SAILORNIKOLAS link Wrote: Προσωπικά αν και ευστόχησα στο τύπο του σκαριού που καλύπτει τις προσωπικές μου ανάγκες,μετά από πάρα πολλές ώρες στα ξένα φόρουμ,δεν μπόρεσα να αποφύγω τον πονηρό εμποράκο.

H θέση μου σχετικά με το διαχωρισμό ή τη σήμανση δεν έχει να κάνει με τον παραπάνω όρο. Το τιμολογιακό μέρος του όποιου προϊόντος είναι το πιο εύκολο στην κρίση. Καί από τη μεριά του αγοράστή και από αυτή του πωλητή. Το παρτονάρισμα είναι το δύσκολο, ομοίως καί από τη μεριά του αγοράστή και από αυτή του πωλητή, του πρώτου για να το αντιμετωπίσει και του δεύτερου για να το αποκτήσει.

(09-15-2013, 07:05 PM)Pai Mei link Wrote: Η ουσία ενός φόρουμ βρίσκεται στην ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των μελών, χωρίς καμία λογοκρισία ή αυτολογοκρισία. Στο πλαίσιο αυτό, δεν θα με ενοχλούσε να έβλεπα και τους ίδιους τους εμπόρους να συμμετέχουν, χωρίς κανέναν περιορισμό, αρκεί στο προφίλ τους να υπάρχει ως διακριτικό ο χαρακτηρισμός 'επαγγελματίας'. Το βρίσκω εξόχως ενδιαφέρον μάλιστα.

Πράγματι αυτή είναι η ουσία ενός φόρουμ, ιδιαιτέρως όταν αυτό αφορά μια δράση συμπληρωματική των βασικών καθημερνών δραστηριοτήτων: η ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων χωρίς κανένα περιορισμό, με αυτοέλεγχο θα συμπλήρωνα.
Η πρόταση της σήμανσης του επαγγελματία συμμετέχοντος με βρίσκει σύμφωνο. Είναι σημαντικό να μπορείς να κρίνεις την άποψη έχοντας κατα νού την πηγή προέλευσης της. Θεωρώ επίσης ότι η παρουσία επαγγελματιών είναι φυσιολογική δίνοντας ώθηση, μικρή ή μεγάλη στο χώρο. Αναπόφευκτα ο τελικός κριτής είναι ο δέκτης της πληροφορίας. Εδώ είναι και ο γρίφος. Μπορούμε να θεσπίσουμε σήμανση/διαχωρισμό ή οτιδήποτε άλλο ή επαφιόμασθε στις εμπειρίες και την κρίση του δέκτη/μελλοντικού αγοραστή?


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)