Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καροτσάκια μεταφοράς,trolley
#1
Καροτσάκι,καλάθι,trollley όπως θέλετε το λέμε.
Πείτε ποιο χρησιμοποιείται και φυσικά τον τρόπο διότι για σωστή μεταφορά χωρίς κόπο,θέλει τρόπο...
Reply
#2
Eγω βασικα αγορασα ενα καροτσακι απο το πρακτικερ 30 ευρω, εκοψα τις λαβες, το εντυσα με μαλακο πολυαιθυλενιο και μου κοστισε συνολο 40 ευρω...το περναω και με δυο χταποδια πανω στο καγιακ και ειμαι σουπερ....
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#3
Random,  κάναμε ακριβώς την ίδια πατέντα.  Η μόνη διαφορά που βρήκα από την περιγραφή σου ήταν...  στο κατάστημα της αγοράς χαχα!
Reply
#4
(01-29-2012, 10:32 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Random,  κάναμε ακριβώς την ίδια πατέντα.  Η μόνη διαφορά που βρήκα από την περιγραφή σου ήταν...  στο κατάστημα της αγοράς χαχα!

Ευγε...!!!
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#5
Εγώ παράγγειλα πριν λίγες ημέρες αυτό http://www.escape-watersports.co.uk/?pag...virtuemart με 50 ευρώ μαζί με μεταφορικά από Αγγλία (ήταν προσφορά).
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#6
Αυτο το καροτσακι ειναι καλο αλλα εχει υπερ και κατα...Τα υπερ ειναι οτι μπορεις να το παρεις μαζι σου στο καγιακ αν θες γιατι ειναι μικρουλι...Το κατα για εμενα και ο λογος που δεν το προτιμησα ειναι οτι οταν περνας πανω απο ανωμαλη επφανεια λακουβες ανηφοροκατηφορες κλπ τοτε οσο καλα και να το εχεις δεμενο συστρεφει με αποτελεσμα ο αξονας των τροχων να μην ειναι παραλληλος με την φορα που κινεισαι και να χρειαζεται να το φτιαχνεις πραγμα που ειναι λιγο κουραστικο..Δεν παυει να ειναι ομως πολυ ευχρηστο λογω μικρου ογκου..
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#7
Χρησιμοποιώ παρόμοιο καροτσάκι της klepper και δέν έχω ανιμετωπίσει το πρόβλημα που αναφέρει ο φίλος random. Βέβαια έχει σημασία να το δέσεις καλά και σφιχτά με δύο (2) ιμάντες σε κάποια απόσταση μεταξύ τους ( δέν το λυπάμαι στό σφίξιμο αλλά στα πλαστικά πιθανόν να πρέπει να βάλεις ινσερτ από φόαμ για να μήν υποχωρήσει το κατάστρωμα από την πίεση του ιμάντα). Επίσης πρέπει να το έχεις τοποθετήσει λίγο πίσω από το κέντρο βάρος του σκάφους, ώστε να έιναι μπροσθόβαρο αλλά όχι να σηκώνεις τελικά πολύ βάρος...Και ένα μυστικό... Στην κατηφόρα και την ανηφόρα να έχεις το σκάφος μπροστά σου ( να το βλέπεις που πάει και να μήν αφήνεις την πρύμνη να βρέι στό έδαφος.)
Υπάρχουν και άλλα εύκολα λυόμενα καροτσάκια που μπάινουν πιό έυκολα στα στενά hatches ( ταμπούκια) τών πλαστικών, σχετικά επίπεδα ώστε να μήν σου πάιρνουν πολύ από τον διαθέσιμο χώρο αποθήκευσης.
Αν κινείσαι σε ανώμαλο δρόμο και άμμο τα φουσκωτά λάστιχα είναι μάστ!
γουγλίστε το!
Reply
#8
(01-29-2012, 08:48 PM)stelios link Wrote: Εγώ παράγγειλα πριν λίγες ημέρες αυτό http://www.escape-watersports.co.uk/?pag...virtuemart με 50 ευρώ μαζί με μεταφορικά από Αγγλία (ήταν προσφορά). προσφορά).

Εγώ αυτό έχω αλλά να πω την αλήθεια τις περισσότερες φορες μου φεύγει και τσαντίζομαι και το σηκώνω στο τέλος.
Reply
#9
(01-31-2012, 08:00 AM)yiannis link Wrote: [quote author=stelios link=topic=18.msg312#msg312 date=1327870120]
Εγώ παράγγειλα πριν λίγες ημέρες αυτό http://www.escape-watersports.co.uk/?pag...virtuemart με 50 ευρώ μαζί με μεταφορικά από Αγγλία (ήταν προσφορά). προσφορά).

Εγώ αυτό έχω αλλά να πω την αλήθεια τις περισσότερες φορες μου φεύγει και τσαντίζομαι και το σηκώνω στο τέλος.
[/quote]


Nαι Γιαννη αυτο εννοουσα και εγω..Αυτο γινεται οταν το σερνεις στην αμμο που βρισκουν οι ροδες αντισταση και σε λακουβες..Επισης το γεγονος οτι δεν το επελεξα ειναι οτι βαριεμαι να βαζω ιμαντες και να το τυλιγω και να το σφιγγω..Στο αλλο βαζω απλα ενα χταποδι ελαστικο και εφυγα..Επισης σημερα του εκανα αλλη μια πολυ καλη μετασκευη και το ψηλωσα 40 εκ. ακομη και εγινε τελειο..Το ψηλωμα εγινε λογω υπερβολικου μηκους του καγιακ μου το οποιο αγγιζει τα 6μ περιπου.. Smileθα ποσταρω φωτογραφιες μολις το βαψω να το δειτε..
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#10
Εγώ εφάρμοσα μια πατέντα που κυκλοφορεί στο ιντερνετ (δεν θυμάμαι το  site , είχα δώσει στο google : DIY PVC kayak trolley)
Τα υλικά είναι σωλήνας  PVC Φ 32 , γωνίες , ταύ , κόλλα  PVC και ρόδες για καροτσάκι . Όλα αυτά από μαγαζί οικοδομικών υλικών στοιχίζουν
λίγο και μπορεί κάποιος να αυτοσχεδιάσει .
Πατέντα χρειάζεται για να ασφαλίσουν οι ρόδες , εγώ χρησιμοποίησα καπάκια απο....Quaker !!!  και λίγο σύρμα .
Είναι ελαφρύ , πάει καλά στην άμμο και λύνεται εύκολα για μεταφορά.  Άν όμως το καγιάκ είναι φορτωμένο με βάρος ....δεν ξέρω αν θα αντέξει .


[Image: P3134111.jpg]

[Image: P3134110.jpg]

[Image: P3134109.jpg]

[Image: P3134115.jpg]




Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)