Sea-kayak.gr Forums
Είναι πολλά τα 5,5 μέτρα; - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Γενικά (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Thread: Είναι πολλά τα 5,5 μέτρα; (/showthread.php?tid=85)



Είναι πολλά τα 5,5 μέτρα; - stevv - 04-05-2012

Τα φώτα σας παρακαλώ σχετικά με ένα sea kayak (sit in) με μήκος 5,5 μέτρα, πλάτος 59εκ. και διαστάσεις cockpit 86χ 48. Πρόκειται για άτομο 1,84 ύψος, 96 κιλά ισομερώς κατανεμημένα σε κανονική σωματική διάπλαση. Πως βλέπετε αυτό το σκάφος, μήπως θα με δυσκολέψει στο κουπί ή στο roll γενικά πηγαίνει ένα καγιακ 5,5 μέτρων ή θα έχω περισσότερο πρόβλημα παρά ευχαρίστηση;
Πρέπει να πω ότι είναι πολύ αδύνατον να το δοκιμάσω στο νερό για να μπορέσω να σχηματίσω ασφαλή γνώμη και ότι δεν έχω εμπειρία με άλλα καγιακ ώστε να μπορέσω να υπολογίσω έστω και στο περίπου.


Απ: Είναι πολλά τα 5,5 μέτρα; - stelios - 04-05-2012

Πες μας και το μοντέλο ποιό είναι.

Το μήκος δεν είναι πρόβλημα, εγώ έχω κωπηλατήσει από 4,5 μέχρι 5,40. Με το μικρό οι μανούβρες είναι πιο εύκολες αλλά το μακρύ είναι πύραυλος (πολυεστερικό όμως), πιο απολαυστικό κατά τη γνώμη μου αλλά φασαρία στη μεταφορά.
86x48 είναι τεράστιο το cockpit, σαν ένα από τα καγιάκ που έχω. Με τις διαστάσεις σου δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ είμαι 1,85, 83 κιλά με παππούτσι 11 μέγεθος.


Απ: Είναι πολλά τα 5,5 μέτρα; - stevv - 04-05-2012

Είναι ένα Rainbow lazer 5,5μ  από πολυαιθυλένιο που έχω βρει ελαφρώς μεταχειρισμένο.


Απ: Είναι πολλά τα 5,5 μέτρα; - stelios - 04-05-2012

Το κανονικό laser που δοκίμασα έκανε weathercocking πολύ. Σε 3άρι πλάγιο ήταν αδύνατον να πάει ευθεία και ήθελε συνέχεια διόρθωση.
Καμία σχέση πχ με το Perception Essence 17 που δοκίμασα και αγόρασα αργότερα.

Το 5.5 όμως έχει και skeg από ότι γνωρίζω οπότε λύνει αυτό το πρόβλημα.

Άλλο αρνητικό που βρήκα ήταν το μικρό day hatch, το οποίο απλά είχε επένδυση από πανί καθώς και η άβολη για τις διαστάσεις μου θέση των μη ρυθμιζόμενων thigh braces.

Προσωπικά αν η τιμή ήταν υπερβολικά χαμηλή θα το έπερνα ειδάλως θα κοίταζα άλλο. Έχει και αρκετό βάρος το 5.5, 30 κιλά γεμάτα βγαίνει. Επίσης η εταιρία που τα υποστηρίζει η Ιταλική είναι ανύπαρκτη...δεν απαντάνε σε email, δεν σηκώνουν τηλέφωνο, δεν ξέρουν Αγγλικά. Σκέψου να θες κανένα ανταλλακτικό...


Απ: Είναι πολλά τα 5,5 μέτρα; - Pai Mei - 04-05-2012

Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο.

Προσωπικά θεωρώ ότι ένα μήκος γύρω στα 5.40-5.50 είναι ο ιδανικός συμβιβασμός μεταξύ ευελιξίας, ταχύτητας και απόδοσης στον καιρό, αν μιλάμε για καθαρόαιμα offshore σκάφη αποστάσεων και όχι για fun boats ή σκάφη για τεχνικές.

Και η τάση πλέον διεθνώς είναι προς αυτά τα μεγέθη.


Απ: Είναι πολλά τα 5,5 μέτρα; - stevv - 04-06-2012

Σας ευχαριστώ. Τα 30 κιλά είναι πολλά και αν θελήσω να προσθέσω πηδάλιο θα γίνουν περίπου 1,5 κιλά περισσότερα δηλαδή 31,5 κάτι που θα με δυσκολέψει πολύ στη μεταφορά και στην τοποθέτηση πάνω στην οροφή του αυτοκινήτου. Τα ανταλακτικά είναι και αυτά ένα σοβαρό θέμα.