The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Περί καγιάκ (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Thread: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις (/showthread.php?tid=700)

Pages: 1 2


Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - Αριάδνη - 01-30-2016

Καλημέρα!
Έχετε δίκιο για την πραγματικότητα στην Ελλάδα. Μένω στο Νότιο Πήλιο, και όντως, όλο το καλοκαίρι δεν βλέπεις Έλληνες με κουπί. Έχω κάνει το γύρο της Σκιάθου με καγιάκ, κάτι πολύ απλό, αλλά για όλους  ήμουν τρελή. Και τα παιδιά μας - των Ελλήνων - κάθονται όχι πια μπροστά, αλλά μέσα στο τάμπλετ...
Θα ήθελα να ρωτήσω, για την αγορά ενός διπλού καγιάκ για μακρινές αποστάσεις, τί θα ήταν η καλύτερη επιλογή;
Σας ευχαριστώ, και συνεχίστε τα ονειρεμένα θαλασσινά σας ταξίδια - τα ταξίδια των λίγων...


Απ: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - stelios - 01-30-2016

Καλημέρα Αριάδνη και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Έχω μεταφέρει την απάντηση σου στην σωστή κατηγορία.

Σχετικά με την ερώτηση σου, δεν υπάρχουν αρκετά διπλά στην αγορά.

Αυτά που θεωρώ πολύ καλά για κάλυψη αποστάσεων και τα έχω δοκιμάσει όλα είναι:

Northshore Atlantic 2
Nigel Denis Triton
Tahe Marine Wind Duo
Valley Alleut 2

Όλα είναι πολυεστερικά, το φθηνότερο είναι της Tahe αλλά θα πρέπει να το πάρεις heavy duty version γιατί το αρχικό layup είναι πολύ επηρεπές στα χτυπήματα.

Για πλαστικά έχω δοκιμάσει τα

DAG biwok
Rainbow Atlantis
και Prijon

To 2o είναι το γρηγορότερο αλλά έχει το λιγότερο αποθυκευτικό χώρο και πιο στενή θέση κωπηλασίας. Το 1ο είναι το οικονομικότερο μετά το Rainbow, με αρκετό χώρο, καλύ πλεύση και ελάχιστο weather cocking.
To Prijon έχει αρκετό χώρο πολύ καλή ποιότητα πλαστικού (την καλύτερη από τα άλλα) αλλά κάνει πάρα πολύ weather cock συν ότι είναι πάρα πολύ βαθύ το cockpit καθιστώντας δύσκολα τα rescues.

Εγώ έχω καταλήξει και χρησιμοποιώ το DAG στις εκδρομές μου. Αν είχα μόνο πολυεστερικά θα κατέληγα στο Tahe Wind Duo λόγω κόστους και μόνο ενώ αν το οικονομικό δεν αποτελεί πρόβλημα τότε θα έπερνα ένα από τα Valley Alleut II ή Nigel Denis Triton.

Προσπάθησε να δοκιμάσεις κάποια πριν πάρεις γιατί τα διπλά είναι ιδιαίτερη περίπτωση.



Απ: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - uncajohn - 01-30-2016

Καλησπέρα.
Στην θέση σου θα έβαζα στην «εξίσωση» και το διθέσιο Klepper. Έχοντας το 545, μπορώ να σου πω ότι είναι ευρύχωρο για 2 άτομα, αλλά μπορείς και να το κωπηλατήσεις μόνη σου (όπως κάνω εγώ, τοποθετώντας το ένα κάθισμα στην κεντρική θέση), χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάτι το οποίο δεν είναι δυνατόν με τα πολυεστερικά η τα epoxy resin…
Όσο για την απόδοση του σε άσχημο καιρό, έχω επιστρέψει από τις Φλέβες, με ένα «γεμάτο» 6άρι, κόντρα και ήμουν άνετος…
Ελπίζω να βοήθησα



Απ: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - thanassis - 01-30-2016

...Καλώς ήρθες στο φόρουμ κι από εμένα Smile

Εγώ θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς εάν χρειάζεσαι διθέσιο καγιάκ, ειδικά για τη χρήση που περιγράφεις.
Θεωρώ ότι ασχολούμαστε με το σπόρ γιατί μας ευχαριστεί ατομικά. Οι ομοϊδεάτες, θεωρητικά, ακολουθούν(ή προηγούνται) με το δικό τους σκάφος. Αναλογικά ... θα αγόραζες διπλό ποδήλατο δρόμου?
Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για την προσωπική μου άποψη.


Απ: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - Αριάδνη - 01-31-2016

Σας ευχαριστώ όλους για την λεπτομερή απάντηση!
Πραγματικά βοηθήσατε!
Καλή σας μέρα!


Απ: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - stelios - 01-31-2016

Φίλε θανάσση δηλώνω φανατικά κατά του διπλού όταν δεν έχεις "σωστή παρέα". Όταν έχεις είναι το ίδιο αν όχι καλύτερα.
Με τη γυναίκα μου έχουμε πραγματοποιήσει μερικά από τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει με διπλό. Με ένα της προκοπής ταξιδεύεις για ώρες με μέση ταχύτητα 8-8.5χλμ/ώρα.

Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι αγαπημένοι Smile

(01-31-2016, 07:27 AM)Αριάδνη link Wrote: Σας ευχαριστώ όλους για την λεπτομερή απάντηση!
Πραγματικά βοηθήσατε!
Καλή σας μέρα!



Απ: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - Αριάδνη - 02-01-2016

Γειά σας ξανά!
Θα σας κουράσω κάθε μέρα, αλλά απευθύνθηκα σε μερικά καταστήματα, ρωτώντας για τα μοντέλα που μου συστήσατε, και μου είπαν πως δεν διαθέτουν απ' αυτά (πρόκειται για τα
Northshore Atlantic 2
Nigel Denis Triton
Tahe Marine Wind Duo
Valley Alleut 2
και τα
DAG biwok
Rainbow Atlantis
Prijon). Θα ήξερε κανείς να μου πεί πού μπορεί να βρεθεί κάποιο απ' αυτά;
Ευχαριστώ!


Απ: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - thanassis - 02-01-2016

(01-31-2016, 09:56 PM)stelios link Wrote: Φίλε θανάσση δηλώνω φανατικά κατά του διπλού όταν δεν έχεις "σωστή παρέα".

Θα το συνεχίσω και θα πλατειάσω ολίγον και θα φύγω εντελώς απ΄το θέμα ....

Κατά το ΄96-΄97 είχαμε ένα συνεργάτη ο οποίος μόλις είχε αγοράσει τότε μια ολοκαίνουργια BMW R1100GS.  Πενηντάρης τότε, μεγάλος για εμάς, κατασταλαγμένος εργασιακά, οικονομικά, οικογενειακά, ο ορισμός του ... "μάθε γράμματα για να γίνεις άνθρωπος" που έλεγε κι ο εκλλειπών πατέρας μου. Την εποχή εκείνη "συνασπιζόμασταν" ώς λέσχη μοτοσυκλέτας στην πόλη μας, τρέχαμε σε ταξίδια, εκδηλώσεις, αγώνες και λοιπά πανηγύρια.
Πιάνουμε λοιπόν τον Τάσο και του λέμε πόσο ωραία θα περνάει στις εκδρομές μας .... που είμαστε και 48 μηχανές και 107 νοματέοι κτλ, κτλ, κτλ. Αφοπλιστικός ο Τάσος μας ρωτά:
_Το μηχ/κι το είδατε σήμερα?
_Όχι, του λεει ο φίλος Θωμάς
_Άντε τότε να δείτε ότι ξήλωσα το πίσω κομμάτι της σέλας. Τί λέτε ρε μ....ες! Η μηχανή είναι για έναν. Άμα ήθελα παρέα θα ΄παιρνα αμάξι.

:-\Σκληροπυρηνική και προκλητική άποψη άλλα σε μεγάλο βαθμό αληθινή.

Επ αυτού κι η ένστασή  μου για το διθέσιο. Ώς προσωπική άποψη, τα διθέσια τα αποδέχομαι σε δύο αποκλειστικές χρήσεις: αθλητική και διασκέδασης (χαλαρές βόλτες με SOT).Φυσικά και τίθενται  εκτός κανόνα όσοι συντονίζονται πλήρως, κινητικά και ψυχολογικά.



Απ: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - dimkatso - 02-02-2016

Καλησπέρα.Ξεκίνησα το θαλάσσιο καγιάκ με ενα διπλό SOT.Πήγα μετά σε μονά SOT για μένα και τα παιδιά μου.Δέν το μετάνοιωσα ποτέ.Μετά πήγαμε στα sit in και πάλι σε μονά.Ενα ημερήσιο ταξιδι που έκανα με διπλό δεν μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις σαν χρήση και οχι σαν μοντέλο.Τέλος συμφωνώ με το thanassis.


Απ: Αγορά διπλού καγιάκ για αποστάσεις - uncajohn - 02-04-2016

Έλα όμως που υπάρχουν διθέσια kayak τα οποία έχουν την δυνατότητα να γίνουν (με μια κίνηση) μονοθέσια, με την θέση στο κέντρο…

http://action3.gr/dithesia-klepper/kayaks-aerius-ii-plus-545

Η πολυμορφικότητά τους αυτή είναι αναντικατάστατη…