Αποστολέας Θέμα: καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση  (Αναγνώστηκε 777 φορές)

chris89

• Newbie
  • *
  • Μοντέλο καγιάκ: feelfree moken 12
καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση
« στις: 28 05, 2012, 08:13:06 μμ »
Καλησπέρα σας φίλοι του καγιάκ! Πριν λίγο καιρό παρήγγειλα ένα καγιάκ το οποίο αυτήν την στιγμή βρίσκεται στο εξοχικό μου κοντά το Ρίο. Πριν 2 βδομάδες κατέβηκα για να το παραλάβω από την μεταφορική και να το ρίξω κιόλας και μπορώ να πω ότι το γούσταρα πάρα πολύ..! Γενικά είχα ξανακάνει καμία 30 φορές στην ζωή μου σε ένα άλλο, αλλά τώρα πήρα πρώτη φορά δικό μου. Ο κυριότερος λόγος που το πήρα, εκτός του ότι μου αρέσει, είναι για να κάνω ένα άθλημα κατά την περίοδο των διακοπών και να μην είμαι σε αδράνεια (..και ίσως και για κανένα ψαρεματάκι καμιά φορά.. :P)..! Θεωρείτε λοιπόν ότι θαλάσσιο καγιάκ αποτελεί καλή μορφή άσκησης για μυική ενδυνάμωση και βελτίωση φυσικής κατάστασης??

aegeanpaddlers

• Full Member
  • Τόπος: Αθήνα
    • aegean-paddlers sea kayak club
  • Μοντέλο καγιάκ: NDK Romany surf, Reval 555, Reval mini, Wind solo, Point 65N XP18, Rockpool alaw, taran 16 vac2, NDK explorer
Απ: καγιάκ-άθληση-φυσική κατάσταση
« Απάντηση #1 στις: 03 06, 2012, 01:00:06 μμ »
Ναι, αλλά θέλει προσοχή.
Υπάρχουν εκτός των άλλων κίνδυνοι από την ακτινοβολία
και τραυματισμοί στους ώμους και τους καρπούς αλλά και τη μέση,
οι τελευταίοι ιδιαίτερα κατά την μεταφορά.
Στο καγιάκ ενδέχεται να αντιμετωπίσεις και το συνηθισμένο πρόβλημα του μουδιάσματος
στα κάτω άκρα.
Όσο βελτιώνεις την τεχνική σου τόσο μειώνεις όλους τους κινδύνους
και έχεις καλύτερα αποτελέσματα στο μυοσκελετικό
σου σύστημα.
Μία βασική συμβουλή είναι το να προσπαθείς πάντα να ενεργοποιείς τις μεγαλύτερες ομάδες μυών
και να αποφεύγεις να επιβαρύνεις τους μικρότερους η μεμωνομένους μύς.
Κράτα την γωνία των αγκώνων σου μεγαλύτερη η ίση από 90 μοίρες και χρησιμοποίησε περιστροφή του κορμού σου
για την κωπηλασία. Χρησιμοποίησε όσο πιο πολύ μπορείς τους κοιλιακούς σου, εμπρός και πλάγιους και τους μυς της πλάτης.
Κατά το δυναμικό μέρος της κουπιάς προσπάθησε να πιέζεις ελαφρά με μικροπεριστροφή της λεκάνης και έκταση του ποδιού
τα foot pegs του σκάφους σου, ένα ένα, εναλλάξ.
Ο στόχος είναι να χρησιμοποιηθεί όλο σου το σώμα σαν άξονας μεταφοράς δύναμης από την παλάμη του κουπιού στα σημεία
επαφής σου με το σκάφος.
Εάν μάθεις αυτές τις τεχνικές πολύ σύντομα θα δείς το σώμα σου να αλλάζει ισοτονικά και να σφίγγει ακόμα και στα δυσκολώτερα σημεία. Οι μύς σου θα ενδυναμωθούν χωρίς να κοντύνουν, θα ενισχυθούν οι σύνδεσμοι, η πλάτη σου θα γίνει "αλεξίσφαιρη" θωρακίζοντας την σπονδυλική σου στήλη ενώ οι ώμοι και το στήθος σου θα αναπτυχθούν εντυπωσιακά.
Όσο πιο στενό το σκάφος σου, τόσο πιο πολύ θα αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς όλο το σώμα σου. Φαρδειά και ψηλά σκάφη θα περιορίσουν σημαντικά την απαραίτητη για ισοτονική άσκηση κινητικότητα.
Ιδανικά συμπληρώματα της άσκησης με sea kayak το κολύμπι και το ποδήλατο, ιδιαίτερα χρήσιμες οι ασκήσεις άπνοιας αλλά και ελεύθερης κατάδυσης.
Εκεί που το θαλάσσιο καγιάκ πραγματικά φέρνει γρήγορα αποτελέσματα
είναι στον έλεγχο η μείωση του βάρους αφού βρίσκεται μέσα στις 5
πιο θερμιδοβόρες δραστηριότητες στον σχετικό πίνακα.
Φαντάσου ότι ένας καγιάκερ σε μία τυπική μέρα expedition
καταναλώνει περί τις 6 με 8 χιλιάδες θερμίδες πάλι κατά τους σχετικούς πίνακες
Ότι θέλεις να ρωτήσεις στη διάθεσή σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 04 06, 2012, 12:16:09 μμ από aegeanpaddlers »

giorgos ormanoglou

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: 03 06, 2012, 02:37:53 μμ »
Όπως ξέρεις Cris89,  η λέξη  «κουπί»  στα σύγχρονα ελληνικά έχει επικρατήσει σαν συνώνυμη της ταλαιπωρίας,  της κακοπάθειας,  έτσι που στους λιγοστούς φίλους του να αναλογεί ένα είδος υποχρέωσης να ξεριζώσουν την εξωφρενική αυτή παρεξήγηση.
Γι αυτό θέλω να σε καλέσω κι εσένα να μην ξεκινήσεις ανάποδα,  βλέποντας το σκάφος σαν εναλλακτικό πάγκο γυμναστηρίου.
Το καγιάκ είναι πάνω από όλα δεξιοτεχνία,  ιππασία στο κύμα,  με πολλή θεωρία και μακριά πορεία προόδου.  Δώσε από την αρχή έμφαση στην απόκτηση καλής τεχνικής,  που θα σου χαρίσει γρήγορα βελτίωση της απόδοσης, των επιδόσεων και  -προπάντων-  μεγέθυνση της απόλαυσης,  και άφησε τα ευεργετήματα της μυϊκής ενδυνάμωσης ή της φυσικής κατάστασης να έλθουν μόνα τους,  στην ώρα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 03 06, 2012, 05:23:18 μμ από giorgos ormanoglou »

chris89

• Newbie
  • *
« Απάντηση #3 στις: 04 06, 2012, 04:04:33 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας ήσασταν κατατοπιστικότατοι! Όσον αφορά την τεχνική, το έχω συνειδητοποιήσει ότι εκεί πρέπει να δώσω την μεγαλύτερη βάση για αποφυγή τραυματισμών και βελτίωση επιδόσεων, γι αυτό το ψάχνω όσο μπορώ περισσότερο για να την μάθω σωστά, οπότε aegeanpaddlers σε ευχαριστώ και για την υπόδειξη της τεχνικής..! :) ..Το ήξερα ότι με το καγιάκ καταναλώνεις θερμίδες αλλά να πω την αλήθεια δεν φανταζόμουν τέτοια νούμερα..! :o Ο κυριότερος λόγος που επέλεξα να ασχοληθώ με αυτό το άθλημα είναι επειδή το θεωρώ πολύ εντυπωσιακό καθώς συνδυάζει την άθληση με την παρατήρηση των φυσικών ομορφιών, ενώ βρίσκεσαι και σε άμεση επαφή με την θάλασσα την οποία αγαπάω πολύ και σε καμία περίπτωση δεν το βλέπω σαν αγγαρεία για να κάνω σώμα. Γενικά ασχολούμαι και με άλλο άθλημα, που όμως σε περιόδους διακοπών που λείπω από Αθήνα δεν μπορώ να το εξασκήσω. Επέλεξα λοιπόν το καγιάκ σαν συμπληρωματικό όταν πηγαίνω στο εξοχικό μου να το ρίχνω και να αθλούμαι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το βάζω σε δεύτερη μοίρα αφού όσο το κρύο δεν είναι πολύ εγώ σκοπεύω να πηγαίνω να κάνω. Φίλε μου giorgo ormanoglou, έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα με το "κουπί", είναι πράγματι πολύ παρεξηγημένο και είναι πασιφανές ότι έχει και πολύ λίγους φίλους στην Ελλάδα.. Σκέψου ότι αν και γνωρίζω αρκετό κόσμο, δεν ξέρω ούτε ένα άτομο που να ασχολείται είτε με καγιάκ είτε με οποιαδήποτε άλλη μορφή κωπηλασίας..

nikkami

• Newbie
  • *
  • Μοντέλο καγιάκ: Nova-Navigator
« Απάντηση #4 στις: 16 07, 2012, 12:01:03 μμ »
Καλησπέρα chris

Ο aegeanpaddler έχει δίκιο σε ότι αφορά την κατανάλωση θερμίδων. Το τι χάνεις είναι εκπληκτικό. Καταρχήν θέλω να πιστεύω ότι όλοι όσοι ασχολούμαστε με το seakayak απεχθανόμαστε το γυμναστήριο. Είμαι λοιπόν της άποψης ότι πρέπει να βοηθήσεις το σώμα σου και να ενδυναμώσεις τους μυς που καταπονούνται με το kayak (πλάτη, ώμους, στήθος, τρικέφαλος, δικέφαλος, πόδια) ακόμα και όταν δεν κάνεις kayak. Έτσι όλα θα σου έρθουν πιο εύκολα. Προσωπικά έχω εφαρμόσει ένα προγραματάκι για τις ημέρες που δεν κάνω kayak, ή το εκτελώ σε μειωμένο χρόνο και ένταση για τις ημέρες που κάνω kayak. Την 4η ημέρα ξεκουράζομαι και δεν κάνω τίποτα.

D1. Ζέσταμα 10 λεπτά. Άνω, κάτω και πλάγιους κοιλιακούς 2 ασκήσεις από 4 σετάκια για κάθε ομάδα:
2 Swiss Ball Crunch

20 Swiss Ball Leg Lifts

4 Swiss Ball Side Crunch

Εσύ καθορίζεις τις επαναλήψεις στα σετ. Η exercise ball απλά τα σπάει. Επίσης 4 σετ ραχιαίους. Ακολουθούν κάμψεις ή έλξεις. 5 σετάκια επαναλήψεις στο σετ όσες μπορείς.

D2. 30-60 min κολύμπι, ποδήλατο, ή χαλαρό τρεξιματάκι. Προσωπικά προτιμώ το κολύμπι διότι χαλαρώνει τους μύες της πλάτης και γιατί τεντώνεται το σώμα. Όσο μπορείς και όπως μπορείς.

D3. kayak, kayak, kayak.

Εάν θέλεις να κάνεις kayak την 1η ή 2η μέρα, μειώνεις τα υπόλοιπα.   

stevv

• Newbie
  • *
« Απάντηση #5 στις: 16 07, 2012, 06:17:41 μμ »
αυτός ο τύπος με την μπάλα φαίνεται ότι είναι ήδη γυμνασμένος, απλά διαφημίζει την μπάλα. Δεν χτίζονται σώματα με μπάλες αν δεν πιάσεις στα χέρια σου βάρη.  Πρέπει να πρηστούν οι δικέφαλοι από την πίεση του βάρους για να δεις αποτελέσματα. Πάντως για μέσα στο σπίτι αν έχει κάποιος ελάχιστες απαιτήσεις καλή είναι η μπάλα πιο πολύ να περνάς την ώρα σου.

nikkami

• Newbie
  • *
  • Μοντέλο καγιάκ: Nova-Navigator
« Απάντηση #6 στις: 16 07, 2012, 11:01:35 μμ »
Εχχμμμ αυτές είναι ασκήσεις κοιλιακών και όχι δικεφάλων...

stevv

• Newbie
  • *
« Απάντηση #7 στις: 16 07, 2012, 11:12:32 μμ »
Εχχμμμ αυτές είναι ασκήσεις κοιλιακών και όχι δικεφάλων...

το ίδιο κάνει. πρέπει να πρηστούν οι μυς παντού για σωστά αποτελέσματα.

chris89

• Newbie
  • *
« Απάντηση #8 στις: 05 12, 2012, 01:52:16 μμ »
Ευχαριστώ και τους δυο σας πολύ για τις απαντήσεις σας αν και απαντάω πολύ αργοπορημένα, αλλά είχα καιρό να μπω στο forum.. Φιλε nikkami ευχαριστώ και για τις ασκήσεις που μου πρότεινες και κάθισες και τις βρήκες κιόλας, αλλά έχω ήδη πρόγραμμα γυμναστικής γιατί ασχολούμαι με μαχητικά αθλήματα και κάνω και βάρη (τα οποία προσωπικά τα θεωρώ απαραίτητα για τα περισσότερα αθλήματα).. Το kayak το θέλω κυρίως για την περίοδο από Μάιο μέχρι και Οκτώβρη που δεν έχει τόσο κρύο, και συγκεκριμένα για μερικά σαββατοκύρικα που πηγαίνω στο εξοχικό μου όπου και βρίσκεται, αλλά και για έναν μήνα περίπου τον αύγουστο που είμαι στάνταρ στο εξοχικό μου..! Όσο για τις μέρες που κωπηλατούσα, πριν ρίξω το kayak συνήθως έπαιζα λίγο σε έναν σάκο που έχω κρεμάσει, έκανα μερικά πους απς και μερικές ασκήσεις με αλτήρες, και ξεκινούσα και όλα πήγαν καλά χωρίς τραυματισμούς..! :)

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Τόπος: Heraklion, Crete
    • Sea kayaking in Greece
  • Μοντέλο καγιάκ: Valley Gemini,Nordkapp,Etain,NDK Explorer, Romany surf,P&H Scorpio,North Shore Atlantic & Aspect,Capella,Jura MV
« Απάντηση #9 στις: 05 12, 2012, 02:57:32 μμ »
chris89, έχεις κανένα αξιόλογο πρόγραμμα με βάρη όπου μπορεί να γίνει από το σπίτι με βαράκια;
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com

chris89

• Newbie
  • *
« Απάντηση #10 στις: 05 12, 2012, 09:15:30 μμ »
Φιλε stelio εδω και καποιον καιρό εχώ φτιάξει ενα προγραμμα δικό μου. Εκτος απο ασκήσεις με αλτηρες μπορεις να κανεις και καποιες ασκησεις με το βαρος του σωματος σου που τις θεωρω πολυ καλες (θα σου αναφερω καποιες παρακατω). Εγω δεν χωρίζω μυικές ομαδές και κατα την γνώμη μου ουτε εσύ χρειάζεται να χωρίζεις αφού ασχολείσαι και με το καγιακ. Θεωρω οτι χωρισμος μυικών ομάδων ειναι περισσοτερο για αυτους που κανουν μονο bodybuilding και δεν ασχολουνται με άλλο αθλημα.. Τωρα συγκεκριμένα σε αυτό που με ρώτησες, θα σου πω κάποιες ασκήσεις που κάνω αλλά λαβε υποψιν σου οτι δεν τις κάνω ολες την ιδια μέρα, αλλα διαλέγω μια από κάθε μυική ομάδα και κάνω 3-5 σετ αναλογως τον χρονο που εχω:
- Για δικέφαλους μπορεις να κανεις τις κλασσικές κάμψεις δικεφάλων με αλτηρες ορθιος, καθως και τις λεγομενες καμψεις αυτοσυγκεντρωσης καθιστος.
- Για τρικέφαλους μπορεις να χρησιμοποιησεις το βάρος του σωματος σου κάνοντας push ups όπου οι πηχεις να είναι οσο γινεται περισσοτερο παράλληλοι μεταξυ τους και να ακουμπουν και οι δυο στο δαπεδο (και οι παλαμες επισης) μέχρι και τον αγκωνα και να απέχουν περιπου 10-15 ποντους μεταξυ τους. Στην συνέχεια απλα εκτεινεις τα χερια και ξανακαεβαινεις. Αλλιως μπορεις να παρεις τον αλτηρα, τοποθετεις τον αγκωνα κοντα στο κεφάλι καθως το χερι σου ειναι λυγισμενο με τον αλτηρα να βρίσκεται πισω απο το κεφαλι σου και το σηκωνεις εκτεινωντας το χερι. Με το αλλο σου χέρι καλο ειναι να κρατας τον αγκωνα σου για να μενει σταθερο το χερι.
- Για στηθος μπορεις να κανεις dumbbell flys με αλτηρες, και roller push ups (αμα τα googlαρεις σου τις βγαζει αμεσως τις ασκησεις). Μονο που τα roller push ups χρειαζονται τα αλτηρες που προσθετεις εσυ το βαρος και οχι τα σταθερα βαρακια (θα καταλαβεις τι εννοω οταν το δεις). Μπορείς και απλά να κανεις ανοιχτα push ups. Εγω χρησιμοποιω και λαστιχο για επιπλεον αντισταση αλλα αν δεν εχεις και δεν βαριεσαι μπορεις να κανεις ανοιχτα push ups με προσθετο βαρος στην πλατη (σε μια τσαντα βαζεις πχ μερικες πλακες απο τα βαρακια, ή οτι οτιδηποτε αλλο και την φορας).
- Για πλατη μπορεις να κανεις προβολη (οχι πολυ βαθια), με το ενα χέρι στηριζεσαι στο γονατο σου (οταν κανεις προβολη με το αριστερο ποδι στηριζεσαι με το αριστερο χερι και ομοιως και με το δεξι) και με το αλλο χερι κρατας τον αλτηρα σαν να κρεμεται και τον σηκωνεις λυγιζοντας το χερι μεχρι το μπρατσο σου να ερθει σε οριζοντια περιπου θεση με το δαπεδο. Μια επιπλεον ασκηση ειναι να καθισεις σε μια καρεκλα χωρις χερουλια ή σκαμπο με τα ποδια κλειστα, σκυβεις μπροστα και στα χερια σου κρατας τους αλτηρες σαν να κρεμονται (ομοίως με πριν) και τα σηκωνεις ομοιως με την προηγουμενη σκηση. Φυσικα μπορεις να κανεις και ραχιαιους.
- Για ωμους μπορεις να κανεις πιέσεις ωμων με αλτηρες (ορθιος ή καθιστος), καθως και εκτασεις αλτηρων ορθιος. Εγω κανω και κατακορυφο στον τοιχο και κανω push ups αλλα οχι πολυ ωρα μην ανεβει το αιμα στο κεφαλι! :P
- Κοιλιακους δεν κανω κανω πολλα στο σπιτι, μονο καποιες ισομετρικες ασκησεις οπως γεφυρα με τους πυχεις ακουμπησμενους στο δαπεδο κ.α τετοιου στυλ, γιατι ουτως ή αλλιως λιωνουμε με αυτα στο muay thai.
- Για τα ποδια μπορεις να κανεις καθισμα σε τοιχο (πλατη ακουμπαει στον τοιχο, ποδια κλειστα να σχηματιζουν περιπου γωνια 90 μοιρων)
που ειναι ισομετρικη ασκηση, μενοντας ακινητος για οσα δευτερολεπτα μπορεις. Αλλιως μπορεις να κανεις προβολες βαθιες κρατωντας τους αλτηρες.

Ελπιζω να σε βοηθησα φιλε μου! Οπότε αμα καποιες ασκησεις απο τις παραπανω σου φαινονται ενδιαφερουσες τις εφαρμοζεις! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 05 12, 2012, 11:50:37 μμ από chris89 »

thanassis

• Sr. Member
  • Μοντέλο καγιάκ: DIY CLC NorthBay, Gumotex Safari, Sunny, Solar2, K1
« Απάντηση #11 στις: 06 12, 2012, 01:16:50 μμ »
...Να συμμετέχω κι εγώ στη συζήτηση. Οι ασκήσεις που περιγράφεις είναι σωστές, βεβαίως. Αυτό που θα πρέπει να έχουμε κατά νού είναι τί θέλουμε να πετύχουμε. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιούμε ασκήσεις για κάθε μύ ξεχωριστά  αλλά ασκήσεις που γυμνάζουμε μεγαλύτερες μυικές ομάδες (λχ. αρασέ ή ζετέ ή πούς απς).
Πολύ ενδιαφέροντα είναι τα παρακάτω βιντεάκια:

Kayak Core Training Part 1

Kayak Core stability and rotation training

Swiss Ball Rolling Exercises

...και γενικότερα οι ασκήσεις με τη χρήση μπάλας γυμναστικής. Υπάρχει μεγάλη γκάμα ασκήσεων τις οποίες μπορούμε να βρούμε στο ίντερνετ, οι οποίες συνδυάζουν ενδυνάμωση και ισορροπία μαζί. Μειονέκτημά τους η ελλειπή σχετικά εκγύμναση των μυών της πλάτης (πλατύ ραχιαίο, στογγύλοι κτλ). Με ένα μονόζυγο πόρτας μπορούμε όμως να ξεπεράσουμε το πρόβλημα.

Θα πρότεινα μάλιστα, οι ασκήσεις αυτές, με δεδομένο ότι θέλουμε να καλλιεργήσουμε τη γενική αντοχή μας να γίνονται σε μεγάλο αριθμό επαναλήψεων, με ελεγχόμενα διαλείμματα ή ακόμα καλύτερα, με τη μορφή κυκλικής προπόνησης με σταθμούς, όσο αυτό είναι δυνατό στο περιβάλλον ενός σπιτιού.

giorgos ormanoglou

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: 12 12, 2012, 12:18:21 πμ »
Οι ασκήσεις που βρίσκουμε στο διαδίκτυο,   πιθανότατα αφορούν το αθλητικό καγιάκ και ειδικότερα το σπρίντ.
Για το τουριστικό καγιάκ όμως,  που ενδιαφέρει τους περισσότερους από εμάς,  με τις 3, 5, 8 ή και 12 ώρες στο σκάφος,  οι ανάγκες είναι τόσο διαφορετικές όσο εκείνες του μαραθωνοδρόμου από τον σπρίντερ.
Εμάς δεν αναμένεται να μας προδώσει ποτέ η δύναμη,  αυτό που θέλουμε να εξασκούμε είναι η αθρόα οξυγόνωση των μυών,  η ανοχή των τενόντων και συνδέσμων στις άσηπτες φλεγμονές και η ευκινησία  των αρθρώσεων,  δηλαδή στοιχεία που όχι μόνο δεν προάγονται αλλά ζημιώνονται κατάφορα με τις τυπικές ασκήσεις γυμναστηρίου.
Αναρωτιέμαι ποιες ασκήσεις δωματίου θα μπορούσαν να έχουν τα χαρακτηριστικά μεγάλης διάρκειας και ήπιας έντασης,  που  προσομοιώνουν με επιτυχία τις συνθήκες της θάλασσας.

kardamitsos

• Full Member
  • Ιωάννινα
  • Μοντέλο καγιάκ: OCEAN tetra12-OCEAN trident15
« Απάντηση #13 στις: 12 12, 2012, 12:37:32 πμ »
Σωστός!!!
 Η ένοια'' άσηπτη φλεγμονή'' είναι ιατρικός ορος .Σίγουρα αρκετοί δεν θα τον κατανοήσουν.Η πλούσια και περιγραφικότατη γλώσσα μας θα εχει σίγουρα κάποιες εναλλακτικές λέξεις .
   Χρειάζονται μόνο 5 μέτρα χώρου  και λιγοστά χρήματα για να εχει κάποιος το προσωπικό του κωπηλατήριο εαν τοεπιθυμεί.
Μήτσος.

vitamin sea

• Sr. Member
  • Τόπος: Iraklion Crete
  • Μοντέλο καγιάκ: Ξέμπαρκος
« Απάντηση #14 στις: 12 12, 2012, 09:04:01 πμ »
Aυτή η συζήτηση κατά την γνώμη μου είναι αποτέλεσμα των καιρικών συνθηκών που κρατούν πολλούς από εμάς καθηλωμένους και εγκλωβισμένους στα σπίτια μας μακριά από την θάλασσα και το αγαπημένο μας άθλημα..Υπομονή αδέρφια!!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..