Αποστολέας Θέμα: Επιλογή sit in kayak  (Αναγνώστηκε 458 φορές)

Pai Mei

• Full Member
  • Τόπος: Nότιος Ευβοϊκός
  • Μοντέλο καγιάκ: Perception Essence 17
Απ: Επιλογή sit in kayak
« Απάντηση #15 στις: 15 11, 2012, 12:55:11 πμ »
Ναι, τον Νikolas εννοούσα που άνοιξε το τόπικ, μπέρδεψα τα νικ.

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.

Nikolas

• Newbie
  • *
  • Τόπος: Thessaloniki
  • Μοντέλο καγιάκ: wilderness tarpon 120, tahe marine wind solo
« Απάντηση #16 στις: 15 11, 2012, 04:00:12 πμ »
Συνάδελφε Random σε ευχαριστώ πολύ για το link αν και οι "φίλοι μας οι αμερικάνοι" προφανώς ξέχασαν να αναφέρουν την καλή μεταπώληση που έχει!! :D

Δυστυχώς giorgo ormanoglou η δοκιμή έγινε εντός τζαμαριών αλλά και να γινόταν στη θάλασσα με την ελάχιστη εμπειρία που έχω στα sit in δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να κρίνω σωστά. Επειδή στην Ελλάδα χειμώνα/καλοκαίρι 3 με 4 μποφώρ το λιγότερο τα έχουμε συνεχώς στις πιο πολλές θάλασσες πίστευα πως με ένα 17αρι θα έχω την ευκαιρία να πλέω καλύτερα, αλλά και το essence 16 που δοκίμασα στριμώχτηκα...Πάντως δεν βιάζομαι για την επιλογή και στις επόμενες καθόδους μου στην Αθήνα θα κοιτάξω να βρω για μάθημα ώστε να έχω την εύκαιρια να δοκιμάσω και άλλα kayak και να αποκήσω εμπειρία.

Pai Mei σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση είναι πολύ δελεαστική και εποικοδομητική!!

giorgos ormanoglou

• Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: 15 11, 2012, 03:35:29 μμ »
μην αρκεστείς στις δοκιμές σε κλειστές τζαμαρίες,  πριν σου ανοίξουν παράθυρο στη θάλασσα

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Τόπος: Heraklion, Crete
    • Sea kayaking in Greece
  • Μοντέλο καγιάκ: Valley Gemini,Nordkapp,Etain,NDK Explorer, Romany surf,P&H Scorpio,North Shore Atlantic & Aspect,Capella,Jura MV
« Απάντηση #18 στις: 15 11, 2012, 03:39:16 μμ »
Nikolas αν βρεις κάποιον που προσφέρει σκάφη για δοκιμή κάνε ένα post εδώ να το γνωρίζουμε γιατί όταν έψαχνα εγώ δεν υπήρχε η δυνατότητα αυτή από κανένα κατάστημα στην Αττική.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com

Random

• Full Member
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μοντέλο καγιάκ: Tahe Wind 585
« Απάντηση #19 στις: 15 11, 2012, 10:31:46 μμ »
Nikolas αν βρεις κάποιον που προσφέρει σκάφη για δοκιμή κάνε ένα post εδώ να το γνωρίζουμε γιατί όταν έψαχνα εγώ δεν υπήρχε η δυνατότητα αυτή από κανένα κατάστημα στην Αττική.

Εγω απο εκει που πηρα το δικο μου, μου εδιναν ολα τα σκαφηπρος πωληση για δοκιμη αλλα δυστυχως αυτο που ηθελα εγω δν εισαγονταν οποτε το πηρα στα τυφλα αλλα μου εκατσε λουκουμι.. :D :D :D :D

Leave it to Random to needlessly complicated things

antonis123

• Newbie
  • *
  • Τόπος: Ν. Ηράκλειο
  • Μοντέλο καγιάκ: vulcano
« Απάντηση #20 στις: 18 11, 2012, 10:43:47 πμ »
Παιδιά σε τι τιμές παίζει αυτό το σκάφος?

το Tempest 170 εννοώ

και τι διαστάσεις έχει?

thanassis

• Sr. Member
  • Μοντέλο καγιάκ: DIY CLC NorthBay, Gumotex Safari, Sunny, Solar2, K1
« Απάντηση #21 στις: 20 11, 2012, 08:41:00 πμ »
Δέν ανοίγω νέο θέμα γιατί πιστεύω ότι το συγκεκριμένο ανήκει εδώ.
Στέλιο,  εάν το θεωρείς φρόνιμο μετακίνησέ το φυσικά.

Όποιος ενδιαφέρεται άς παραθέσει την άποψή του για το παρακάτω σχέδιο:
http://www.fyneboatkits.co.uk/plans/kayaks/pax/
...καθότι εδώ στα βόρεια οι θερμοκρασίες πέσανε αρκετά και μπορούμε, χωρίς τύψεις, να χωθούμε στα σκοτεινά, υγρά και ανήλιαγα υπόγεια.

kardamitsos

• Full Member
  • Ιωάννινα
  • Μοντέλο καγιάκ: OCEAN tetra12-OCEAN trident15
« Απάντηση #22 στις: 21 11, 2012, 10:02:20 μμ »
Kαι πάνω που έλεγα να ανασάνω απο κάτι μεγαλύτερο σε ογκο που φτιάχνω(οχι σκάφος),να τι βρίκεται εμπρός μου!Εχεις προσδιορίσει κοστος υλικών και χρονοδιάγραμα?   Εμπειρία εχεις.           
                            Δημήτρης
Μήτσος.

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Τόπος: Heraklion, Crete
    • Sea kayaking in Greece
  • Μοντέλο καγιάκ: Valley Gemini,Nordkapp,Etain,NDK Explorer, Romany surf,P&H Scorpio,North Shore Atlantic & Aspect,Capella,Jura MV
« Απάντηση #23 στις: 21 11, 2012, 11:00:09 μμ »
Δες εδώ: http://www.canoekayak.co.uk/Reviews/Wilderness-Systems-Tempest-170--Plastic-Sea-Kayak-Review/_rw3042
1300 λίρες Αγγλίας αναφέρουν για το πλαστικό. Υπάρχει και σε πολυεστερικό αλλά αρκετά ακριβότερο.

Παιδιά σε τι τιμές παίζει αυτό το σκάφος?

το Tempest 170 εννοώ

και τι διαστάσεις έχει?
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com

thanassis

• Sr. Member
« Απάντηση #24 στις: 22 11, 2012, 02:33:19 πμ »
Kαι πάνω που έλεγα να ανασάνω απο κάτι μεγαλύτερο σε ογκο που φτιάχνω(οχι σκάφος),να τι βρίκεται εμπρός μου!Εχεις προσδιορίσει κοστος υλικών και χρονοδιάγραμα?   Εμπειρία εχεις.           
                            Δημήτρης

Έχω κατασκευάσει αυτό http://www.fyneboatkits.co.uk/plans/kayaks/north-bay/ από σχέδια βιβλίου, όχι από έτοιμα σχέδια, τα οποία χρειάσθηκε να τα παραμετροποιήσω σε ένα βαθμό. Το κόστος κατασκευής, εξαιρώντας πάντα τις εργατοώρες, κυμαίνεται από 350€ έως 800€ περίπου, ανάλογα με τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις. Υπολόγισε ότι θα πρέπει να έχεις και κάποια βασικά εργαλεία(δεν συμπεριλαμβάνονται στα προαναφερόμενα ποσά), όχι απαραίτητα εξειδικευμένα. Το υπάρχον σκάφος μου είναι κατασκευασμένο με οικονομικά υλικά ούτως ώστε να έχω μειωμένο κόστος σε περίπτωση αποτυχίας καθότι και η πρώτη απόπειρα. Το πλεονέκτημα είναι ότι οι μικροζημιές ή οι πιθανές μετατροπές/προσθήκες είναι εύκολο να πραγματοποιηθούν γιατί τα υλικά υπάρχουν άμεσα παντού.

thanassis

• Sr. Member
« Απάντηση #25 στις: 22 11, 2012, 04:02:39 μμ »
                            Δημήτρης

...επειδή δεν απάντησα για το χρόνο ολοκλήρωσης του εγχειρήματος, είναι κάτι που δεν μπορεί να προσδιορισθεί. Έχει να κάνει με τον προσωπικό χρόνο του καθενός, με την εμπειρία στις κατασκευές και με τη διαθεσιμότητα των υλικών. Στη δικιά μου περίπτωση το καγιάκ ολοκληρώθηκε σε 18 μήνες περίπου, χωρίς να υπολογίσεις τη μελέτη, με μια διακοπή περίπου 3-4 μήνες. Όπως προανέφερα, ο προσωπικός χρόνος είναι η πιο σημαντική παράμετρος στην ολοκλήρωση του σκάφους.