Αποστολέας Θέμα: τι τρόμπα ?  (Αναγνώστηκε 387 φορές)

perivleptos

• Newbie
  • *
  • Τόπος: Επανομή Θεσσαλονίκης
  • No pain, no beer!
    • Perivleptos team !!
  • Μοντέλο καγιάκ: Exo Caribe 2
τι τρόμπα ?
« στις: 25 09, 2012, 03:48:00 μμ »
Πρέπει να πάρω οπωσδήποτε τρόμπα.... και στην θάλασσα και στο ποτάμι, διαπίστωσα πως μεγάλη ποσότητα νερού παραμένει μέσα στο διπλό sit in όταν τούτο τουμπάρει...όσο κι'αν προσπάθησα να το γυρίσω γρήγορα (με τα χέρια φυσικά...όχι roll ...δεν ξέρω αν ποτέ καταφέρουμε να κάνουμε....το είδα μόνο σε video). 
Τι είδη τρόμπας υπάρχουν, τι πρέπει να προσέξω στην αγορά της ?
No pain, no beer! Κώστας

skaz96

• Newbie
  • *
  • Τόπος: θεσσαλονίκη
  • Μοντέλο καγιάκ: ψάχνω
Απ: τι τρόμπα ?
« Απάντηση #1 στις: 25 09, 2012, 04:20:42 μμ »
Πρέπει να πάρω οπωσδήποτε τρόμπα.... και στην θάλασσα και στο ποτάμι, διαπίστωσα πως μεγάλη ποσότητα νερού παραμένει μέσα στο διπλό sit in όταν τούτο τουμπάρει...όσο κι'αν προσπάθησα να το γυρίσω γρήγορα (με τα χέρια φυσικά...όχι roll ...δεν ξέρω αν ποτέ καταφέρουμε να κάνουμε....το είδα μόνο σε video). 
Τι είδη τρόμπας υπάρχουν, τι πρέπει να προσέξω στην αγορά της ?
Θέλεις ηλεκτρικη,ποδότρομπα ή τρομπα χειρος;
Το χειρότερο πράμα της ζωής, είναι να θες καγιάκ και να μην έχεις!

perivleptos

• Newbie
  • *
  • Τόπος: Επανομή Θεσσαλονίκης
  • No pain, no beer!
    • Perivleptos team !!
  • Μοντέλο καγιάκ: Exo Caribe 2
« Απάντηση #2 στις: 25 09, 2012, 04:26:36 μμ »
Νομίζω χειρός!! Η ηλεκτρική απαιτεί κάποια μόνιμη εγκατάσταση? Η ποδοτρόμπα πως είναι?
No pain, no beer! Κώστας

thanassis

• Sr. Member
  • Μοντέλο καγιάκ: DIY CLC NorthBay, Gumotex Safari, Sunny, Solar2, K1
« Απάντηση #3 στις: 25 09, 2012, 05:19:56 μμ »
http://myweb.cableone.net/bcanderson/Boatz/Bilgepump/Bilgepump.html

μελετησε αυτό είναι σχετικά ευκολη η κατασκευή.

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Τόπος: Heraklion, Crete
    • Sea kayaking in Greece
  • Μοντέλο καγιάκ: Valley Gemini,Nordkapp,Etain,NDK Explorer, Romany surf,P&H Scorpio,North Shore Atlantic & Aspect,Capella,Jura MV
« Απάντηση #4 στις: 25 09, 2012, 08:47:38 μμ »
Στο διπλό η ηλεκτρική θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com

thanassis

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: 03 11, 2012, 06:30:43 μμ »
Η απόλυτη rat-pump.
1. Νεοπρέν βαλβίδα από pad ποντικιού.
2. Μπανέλα σκηνής
3. Σκουπόξυλο πλαστικό
4. Βίδα (...είναι καινούργια...ναι την αγόρασα).
5. Σωλήνες stock από φίλο υδραυλικό.
6. "Μακαρόνι" κολύμβησης.

....Μου αρέσει ή δεν μου αρέσει η ανακύκλωση.....??

isserfik

• Newbie
  • *
  • Τόπος: Ρόδος
  • Μοντέλο καγιάκ: Χειροποίητο skin-on-frame Γροιλανδικό kayak
« Απάντηση #6 στις: 03 11, 2012, 08:29:50 μμ »
Εγώ αγόρασα μία φθηνή χειρός από αυτές που έχουν όλα τα μαγαζιά με ναυτηλιακά και επειδή ήταν λίγο μακρία για χρήση στο kayak την έκοψα. Μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημμα. Μερικές φορές μόνο χρειάζεται να λιπένω το έμβολο.   

hakem

• Jr. Member
  • **
  • Τόπος: θεσ/νίκη
  • Μοντέλο καγιάκ: SeabirdDesign Expedition HV
« Απάντηση #7 στις: 05 11, 2012, 09:28:43 μμ »
Καλά φίλε θανάση, έχεις ξεπεράσει και τον Κύρο Γρανάζη!  ;)

είχα πάρει και γώ μία απλή τρόμπα από ναυτιλιακά η οποία χάλασε μετά από κανά χρόνο (μάλλον από την πολλύ άμμο που είχε τραβήξει μαζί με το νερό), και από τότε βολεύομαι με το σφουγγάρι!
έχω παρει ένα μεγάλο και μου κάνει πολύ καλή δουλειά, οπότε δεν ξανααγόρασα τρόμπα... αυτό που θα σκεφτόμουν πιπθανώς μελλοντικά είναι η ηλεκτρονική τρόμπα η οποία πρέπει να "καραλέει"...
και επειδή η εγκατάστασή της απαιτεί λίγη "χειροτεχνία" θα θέλαμε τα φώτα των μαστόρων της παρέας!!!

βρήκα αυτό στο youtube, που το καγιακ φένεται να είναι composite.
σε πλαστικό - πολυαιθυλένιο θα μπορούσαν να γινουν αυτές οι τρύπες;;;

How to Fit an Electric Bilge Pump " Magnetx" Sea Kayak Mirage 580

thanassis

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: 05 11, 2012, 11:25:41 μμ »
Επειδή είναι άδικο να κλέβεις τη δόξα άλλων, αναλυτικά σχέδια για κατασκευή τέτοιας τρόμπας υπάρχουν διαθέσιμα στο ιντερνετ. Στη δικιά μου περίπτωση απλά αντέγραψα την τρόμπα που κάνεις μετάγγιση λαδιού.
Με ηλεκτρικές τρόμπες δέν έχω ασχοληθεί. Το άνοιγμα τρύπας σε πολυπροπυλένιο είναι ευκολότερο από το fiberglash. Υποθέτω ότι το σφραγιστικό που δίνει η εταιρία θα είναι συμβατό με το υλικό. Γενικά με το πολυπροπυλένιο-αιθυλένιο υπάρχουν προβλήματα στην εφαρμογή κόλας ή σφραγιστικών. Θα μπορούσε βέβαια το σημείο αυτό να σφραγίσει με μια φλάντζα από φύλλο λάστιχου ακόμα και νεοπρέν.
....Μήπως όμως θα πρέπει να το ξανασκεφτείς? Αφού έως τώρα εξυπηρετείσαι με ένα απλό σφουγγάρι μήπως πρέπει απλώς να αγοράσεις ή να κατασκευάσεις μια χειροκίνητη? Θα απφύγεις την πολυπλοκότητα, το βάρος και θα κρατήσεις την ευχαρίστηση οτι το σκάφος σου το κυβερνάς εσύ από την αρχή έως το τέλος, χωρίς τη συμμετοχή καμιάς μηχανής.
Από την άλλη βέβαια εάν εκτίθεσαι συχνά σε ανοιχτές θάλασσες, διασχείσεις, surf κτλ αντιλαμβάνομαι ότι είναι σημαντική ευκολία.

vangelis

• Full Member
  • Μοντέλο καγιάκ: Klepper Aerius
« Απάντηση #9 στις: 06 11, 2012, 12:10:41 πμ »
Στο σκάφος δέν πολυεμπιστεύομαι ηλεκτρικη τρόμπα, μπαταρίες κλπ...Ιδίως άν πρόκειται να έισαι μέρες στηο νερό σε κάποιο ταξίδι και δέν ξέρεις πότε θα την χρειαστείς.
Μία καλή λύση είναι η ποδότρομπα που χρειάζεται βέβαια εγκατάσταση αλλά έχει το πλεονέκτημα να μπορέις να την χειριστείς με το πόδι, εφόσον μπέις μέσα στό σκάφος και έχοντας διαθέσιμα και τα δύο χέρια για αντιστηρίξεις κλπ.

Στα πτυσσόμενα πρέπει να έχεις φροντίσει να έχεις τον χώρο γεμάτο με τσάντες/αερόσακκους ώστε άν πάρεις νερο να μήν είναι πολύ.  Και σε αυτά εφαρμόζονται ποδότρομπες που μπορείς να χειριστείς καθώς κωπηλατείς ή ιστιοπορείς..π.χ.
http://www.careen.nl/#/EN/When%20it%20storms/illustrations

giorgos ormanoglou

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: 06 11, 2012, 08:29:16 πμ »
Στα πέντε χρόνια που βγάζω σι-καγιάκ είχα πάντα την τρόμπα περασμένη στα λάστιχα εμπρός μου,  δίπλα στον πλωτήρα κουπιού.
Αυτό όμως γινόταν μόνο από διάθεση τήρησης των παραδεκτών κανόνων,  γιατί στην ουσία η χρηστικότητά της δεν με έπεισε ποτέ.   Η παροχή είναι μικρή και απασχολεί τα δύο χέρια ακριβώς τότε που τα χρειάζεσαι για στηρίξεις με το κουπί σου.
Ευτυχώς δεν την λειτούργησα ποτέ σε πραγματικές συνθήκες,  ώσπου φέτος την έχασα  –  έφυγε παρθένα και…  καλή της ώρα όπου βρίσκεται !
Δεν σκοπεύω να ξαναγοράσω,  ένα κομμένο πλαστικό μπουκάλι νερού σφηνωμένο ανάμεσα στα πλευρά του καθίσματος και το κύτος μου αφήνει περισσότερη αίσθηση ασφάλειας -  δίνει συναγωνίσιμη παροχή,  το χειρίζεσαι με το ένα χέρι και μπορείς να το χάνεις όσο συχνά θέλεις...  αφού διατίθεται σε αφθονία και στην πιο ερημική παραλία...!
« Τελευταία τροποποίηση: 06 11, 2012, 08:32:30 πμ από giorgos ormanoglou »

ghostdog

• Full Member
  • Τόπος: Β.Αττική
  • Μοντέλο καγιάκ: Folbot Cooper
« Απάντηση #11 στις: 06 11, 2012, 11:55:32 πμ »
Συμφωνώ με τον Γιώργο.
Εγώ έχω κόψει ένα μεγάλο μπουκάλι από υγρό απορυπαντικό με χερούλι και είναι ακόμα πιο εύκολο στη χρήση και με μεγάλη χωρητικότητα. Μέσα του φυλάω και το σφουγγάρι.

Pai Mei

• Full Member
  • Τόπος: Nότιος Ευβοϊκός
  • Μοντέλο καγιάκ: Perception Essence 17
« Απάντηση #12 στις: 06 11, 2012, 12:21:05 μμ »
Ευτυχώς δεν την λειτούργησα ποτέ σε πραγματικές συνθήκες,  ώσπου φέτος την έχασα  –  έφυγε παρθένα και…  καλή της ώρα όπου βρίσκεται !

To ενιαύσιο μερτικό της θάλασσας... Εγώ πλέον μετά από τόσα αντικείμενα που μου έχει πάρει όλα αυτά τα χρόνια, πετάω μόνος μου πράγματα μέσα, εν είδει προσφορών. ;D

Επί του θέματος, είμαι ήδη έτοιμος να κάνω εγκατάσταση ηλεκτρικής αντλίας, η οποία θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι μέρος του στάνταρ εξοπλισμού σε κάθε offshore σκάφος.

Έχοντας δουλέψει εκτεταμένα self-rescue με υγρή έξοδο και επανείσοδο σε καιρό >5, έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα, ως προς τη χρήση της χειροκίνητης αντλίας:

- Κατά πρώτον θα πρέπει να είναι δεμένη μέσω ελαστικού κορδονιού με το ντεκ και επιπλέον να φέρει ειδικό μαξιλαράκι (πολυουρεθάνης νομίζω είναι) που της προσφέρει πλευστότητα. Υπάρχουν δύο τύποι, με το μαξιλαράκι και χωρίς, προτιμήστε τον πρώτο. Στις δύσκολες συνθήκες που θα τη χρειαστούμε είναι πάρα πολύ εύκολο να τη χάσουμε.
- Όχι απόλυτα συναφές με την αντλία, αλλά μετά την επανείσοδο στο κόκπιτ θα πρέπει να φέρουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα το σκάφος όρτσα στον καιρό, πριν ξεκινήσουμε την απάντληση. Δεν κλείνουμε την ποδιά πριν ξεκινήσουμε την απάντληση -γιατί θα πρέπει να την ξανανοίξουμε που σημαίνει χάσιμο χρόνου, και εδώ μετράει και το δευτερόλεπτο-, εκτός και αν διαθέτουμε ειδική ποδιά με άνοιγμα για την αντλία.
- Εφόσον έχουμε φέρει το σκάφος όρτσα, θα βοηθούσε ίσως να ρίξουμε και την πλωτή άγκυρα για να μας κρατήσει εκεί, ενόσω κάνουμε την απάντληση. Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι έχουμε κάνει εξάσκηση πολλές φορές και δεν ψαχνόμαστε εκείνη την ώρα, γιατί μπορεί τα πράγματα να μπλέξουν ακόμα περισσότερο.
- Η απάντληση προϋποθέτει δυνατά χέρια και αντοχή. Με τον αναμενόμενο όγκο νερού μετά από την επανείσοδο, μπορεί να χρειαστούν και 4-5 λεπτά γρήγορου, συνεχούς τρομπαρίσματος, για μία πλήρη αποστράγγιση του κόκπιτ. Αν σκεφτούμε ότι μπορεί να έχουμε ήδη στην πλάτη μας κάμποσα μίλια πορείας, καταλαβαίνουμε πόσο απαιτητική διαδικασία μπορεί να είναι αυτή.
- Πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος εκ νέου ανατροπής και η πιθανότητα είναι ανάλογη του κυματισμού και των εν γένει συνθηκών. Στηρίξεις δεν είναι δυνατόν να έχουμε, για προφανείς λόγους.
- Υπάρχει, τέλος, περίπτωση η θάλασσα να είναι τόση πολλή, που να μπαίνει ζωντανή μέσα, να αδειάζεις ένα και να μπαίνουν δέκα. Εκεί δεν έχει καν νόημα η όλη διαδικασία.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, η ηλεκτρική αντλία είναι κάτι παραπάνω από επιβεβλημένη και η χειροκίνητη ας υπάρχει απλώς για back-up.

« Τελευταία τροποποίηση: 06 11, 2012, 12:35:28 μμ από Pai Mei »

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.

thanassis

• Sr. Member
« Απάντηση #13 στις: 06 11, 2012, 04:34:33 μμ »
Εξαιροντας την εμπειρια απο  ποταμια, δεν εχω εκτεθει σε συνθηκες σαν αυτες που περιγρραφειι
 ο Paimei, οποτε υποθετω, η ασφαλεια που εχεις με μια ηλ/κη τρομπα ειναι μεγαλυτερη. Μια ποδοκινητη θα εξυπηρετουσε σε αναλογο βαθμο;

hakem

• Jr. Member
  • **
  • Τόπος: θεσ/νίκη
  • Μοντέλο καγιάκ: SeabirdDesign Expedition HV
« Απάντηση #14 στις: 07 11, 2012, 12:57:55 πμ »
φίλε γιώργο και εγώ την είχα πάρει γιατί ακριβώς ήταν ένα από τα "καθώς πρέπει" του εξοπλισμού... ωστόσο πράγματι ήταν περισσότερο επικίνδυνη με την ασταθεια που δημιουργεί ενώ σου έβγαινε και η πίστη για να αδειάσεις τα νερά, όπως εύστοχα παρατηρεί ο άγγελος, που δεν άδειαζει και καλά εάν δεν έχεις και ένα σφουγγάρι ...
Εάν αντλώντας έπερνε λίγο αέρα με αποτέλεσμα να εκτοξεύεται το πόμολο απότομα και να χάνεται η ισσοροπία με αποτέλεσμα την εκ νέου ανατροπή...

για τους λόγους ότι δεν κάνω ακόμα διασχίσεις και δεν ανοίγομαι ούτε βγαίνω σε πανω από 3 μποφώρ, δεν σκέφτομαι να πάρω επί του παρόντος, με το σφουγγάρι βολεύομαι μια χαρά
Ωστόσο, στο επόμενο μου σκάφος που θα πάρω (θεού θέλοντος και τροϊκας επιρέποντος...) θα σκεφτώ να ζητήσω εγκατάσταση ηλεκτρικής τρόμπας από τον κατασκευαστη για να μειώσω τις πιθανότητες για αστοχία και για τραυματισμό του σκάφους, αλλά και να μην ρισκάρω την εγγύηση...
συμφωνώ απόλυτα με τον άγγελο ότι για κάποιον που ανοίγεται και κάνει διασχίσεις είναι "στανταρ" η ηλεκτρική τρόμπα.... ακόμα και να μην ανατραπείς η διείσδυση νερου σε μεγάλο κυματισμό δεν μπορεί να αποφευχθεί (πιστεύω να μην κάνω λάθος, αλλά δεν έχω ακούσει για μηδενική εισροή νερού) και τότε είναι που ούτε τα χέρια σου μπορείς να αφήσεις ούτε να τρομπάρεις με το πόδι...