Αποστολέας Θέμα: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας?  (Αναγνώστηκε 371 φορές)

vitamin sea

• Sr. Member
  • Τόπος: Iraklion Crete
  • Μοντέλο καγιάκ: Ξέμπαρκος
Απ: κανο καγιακ BIC TOBAGO ποια ειναι η γνωμη σας?
« Απάντηση #15 στις: 21 08, 2012, 09:19:02 πμ »
Εγώ φίλε Άκι έχω 3 παιδιά τα οποία αγαπάνε πολύ το καγιάκ. Στο δικό μου σκάφος χωράνε 2 και εγώ. Σπάνια όμως θα έρθουν για καγιάκ μαζί μου..απλά όταν πάμε για μπάνιο πέρνουν το καγιάκ και κάνουν μικρές βόλτες μόνες τους. Πιστεύω ότι ένα τόσο μεγάλο και βαρύ σκάφος όπως το OCEAN QUATRO σύντομα θα το βαρεθείς. Μπορεί το σκάφος να πηγαίνει και με ένα κοπηλάτη αλλά σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να φορτώσεις και να ξεφορτώσεις μόνος σου...Γιά την ποιότητα κατασκευής των RTM μπορώ να σου πώ ότι είναι από τις καλύτερες. Τα σκάφη είναι σκυλιά δεν καταλαβαίνουν τίποτα!! Και από πλεύση, ακριβώς ότι χρειάζεται κάποιος που αρχίζει το άθλημα. Ελπίζω να βοήθησα και καλή επιλογή.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..

akis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #16 στις: 21 08, 2012, 09:31:01 πμ »
Και εγω δυο παιδακια εχω και θελω απο μικρουλια που ειναι να τα οδηγησω σε ενα αθλητικο πνευμα,θελω να εχουν εικονες απο αθλητικες δραστηριοτητες,δεν πολυ θελω να αποχαυνωνονται στην τηλεοραση και αργοτερα στον η/υ.Η διαφορα τον δυο ειναι περιπου 6 κιλα,περα απο το βαρος στην μεταφορα,απο τι καταλαβα στην πλευση απο ενα ατομο θα ειναι ποιο δισκινητο και αργο?οποτε καλυτερα να προτιμησω ενα απο τα αλλα δυο?
« Τελευταία τροποποίηση: 21 08, 2012, 09:46:07 πμ από akis »

vitamin sea

• Sr. Member
  • Τόπος: Iraklion Crete
  • Μοντέλο καγιάκ: Ξέμπαρκος
« Απάντηση #17 στις: 21 08, 2012, 09:59:31 πμ »
Δες τα 6 κιλά σαν αναλογία βάρους...Το Ocean Duo είναι 29 κιλά και εγώ 80 , όμως δυσκολεύομαι να το σηκώσω όρθιο απλά λόγο όκγου και κατανομής του βάρους. Τα άλλα δυο σκάφη δεν τα γνωρίζω για να μπορώ να εκφράσω γνώμη... ::) Λάβε υπ΄'όψιν και άλλους παράγοντες..πχ κόστος, εξωπλισμό, αξεσουάρ κλπ....Τό έχω ξαναπεί και το ξαναλέω...το καγιάκ είναι σαν την γυναίκα....ότι γουστάρεις εσύ.... ;)
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..

nikolaus

• Newbie
  • *
  • Σαλούτ μουά λε πλατάν
« Απάντηση #18 στις: 21 08, 2012, 01:26:20 μμ »
Συγκριτικά τα βάρη και οι διαστάσεις από τα καγιάκ  που σε ενδιαφέρουν

Malibu two             26,3 Kg              L 370 cm      W 86,4 cm
Malibu two XL         27,7 Kg              L  410 cm     W  86,4 cm

RTM ocean duo           29 Kg                  L 370 cm       W  88 cm
RTm ocean Quattro    33 Kg                  L 412 cm       W  90 cm

Έχε κατά νου ότι δεν είναι τόσο το απόλυτο βάρος που θα σε δυσκολεύει κατά τη φόρτωση-εκφόρτωση αλλά το βάρος σε συνδυασμό με τον όγκο του σκάφους .

Εγώ προτίμησα το malibu two γι αυτό το λόγο ,κι ευτυχώς δεν αντιμετοπίζω προβλημα στο φόρτωνε ξεφόρτωνε καθότι δεν είμαι και κανένας μεγαλόσωμος (1,70 - 69 κιλά), και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 08, 2012, 02:12:55 μμ από nikolaus »

kayak

• Full Member
  • Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
  • Μοντέλο καγιάκ: SEASTAR X
« Απάντηση #19 στις: 21 08, 2012, 05:12:47 μμ »
Τα σιτ ον τοπ μπορουν να μπούνε παραπανω απο 1 ατομο σε μικρες απο στασεις.Εγω εχω το seastar x και πηγα περιπου 1 χιλιομετρο με δυο ατομα περιπου 130 κιλα με μπουκαδουρα περιπου 4-5 μποφορ και κοντρα τον αερα και το κυμα (ειχε κυματα σε μικρη αποσταση) και εκανα την διαδρομη κανα 15.ολα οκ ηταν.επισης το δοκιμασα και με 120 κιλα 2 ατομα και αγκυρακι 2,5 κιλων σε 5+-6 μποφορ και εκτος απο το οτι γιναμε λουτσα απο το κυμα κατα τα αλλα μια χαρα.το bic tabaco πιστευω πως ειναι λιγο ακριβο για εμενα αλλα δεν το εχω δοκιμασει.σου προτεινω να παρεις ενα καγιακ γυρο στα 20-23 κιλα για να το φορτωνεις ευκολα.Αυτα τα κιλα τα κουβαλανε ανετα δυο ατομα (ενηλικες) ή λιγο πιο ζορι ενα παιδι και ενας ενηλικας.....
« Τελευταία τροποποίηση: 21 08, 2012, 05:14:39 μμ από kayak »
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......

akis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #20 στις: 22 08, 2012, 12:27:28 πμ »
Μπορει ακομα να μην εχω καταληξει αλλα ολα αυτα που αναφερθηκαν με εχουν βοηθησει πολυ στο να κατανοησω καλυτερα καποια πραγματα για τα διπλα κανο,Σας ευχαριστω