Αποστολέας Θέμα: Κόλλα για πολυαιθυλένιο;  (Αναγνώστηκε 542 φορές)

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
  • Τόπος: Heraklion, Crete
    • Sea kayaking in Greece
  • Μοντέλο καγιάκ: Valley Gemini,Nordkapp,Etain,NDK Explorer, Romany surf,P&H Scorpio,North Shore Atlantic & Aspect,Capella,Jura MV
Κόλλα για πολυαιθυλένιο;
« στις: 08 06, 2012, 02:14:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς καμιά κόλλα σε πλαστικό καγιάκ με καλό αποτέλεσμα;
Βασικά ψάχνω μια για να κολλήσω το σημείο που είναι το minicell foam στα hatches γιατί έχει λίγο κενό και σε rescue ασκήσεις μετά από λίγο μπάζει στο day hatch.
Δοκίμασα 2 αλλά τζίφος, λίγο καλύτερα αλλά μπάζει μετά από λίγο.

Ευχαριστώ.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com

Pai Mei

• Full Member
  • Τόπος: Nότιος Ευβοϊκός
  • Μοντέλο καγιάκ: Perception Essence 17
Απ: Κόλλα για πολυαιθυλένιο;
« Απάντηση #1 στις: 08 06, 2012, 02:35:08 μμ »
Θα δοκίμαζα σιλικόνη-κόλλα.

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
    • Sea kayaking in Greece
  • Μοντέλο καγιάκ: Valley Gemini,Nordkapp,Etain,NDK Explorer, Romany surf,P&H Scorpio,North Shore Atlantic & Aspect,Capella,Jura MV
« Απάντηση #2 στις: 08 06, 2012, 02:38:04 μμ »
Έχω δοκιμάσει Άγγελε, ψάχνω κάτι που να έχει δοκιμάσει κάποιος και ξέρει να μου πει το ακριβές μοντέλο να πάω να το αγοράσω γιατί βαρέθηκα να ψάχνω να δίνω χρήματα και καμιά να μην κολάει!
Stelios
www.enjoy-crete.com

Random

• Full Member
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μοντέλο καγιάκ: Tahe Wind 585
« Απάντηση #3 στις: 09 06, 2012, 02:31:44 πμ »
Στελιο βασικα θα προτεινα σε στεγνη παντοτε επιφανεια, να χρησιμοποιησεις μια κολλα για πλαστικο οποια εσυ κρινεις καλυτερα, οσον αφορα τα πολυαιθυλενια αποσο εχω δει ζεσταινουν ελαφρα με θερμοπιστολο την επιφανεια πριν την κολλησουν η κοψουν κομματι, γιατι η επιφανεια του ειδικα σε sandwich pe οπως ειναι της tahe δυσκολα θα κολλησει.

Μια αλλη λυση που ισως να πιασει ειναι να κολλησεις μια αυτοκολλητη ταινια πανω στο minicell foam και μετα να κολλησεις το κομματι που θελεις επανω στο σκαφακι με αδιαβροχη διαφανη σιλικονη. Απλα χρειαζεται γυρω στις 24 ωρες για να κολλησει καλα υπο την προυποθεση οτι η εναποθεση σιλικονης να γινει παντα σε απολυτα στεγνη επιφανεια. Το αποτελεσμα θα ειναι ετσι πολυ καλο και δυνατο. κατι αντιστοιχο ειχα κανει στο παλιο μου σκαφακι που του ειχα προσαεμοσει hatch rims πλαστικα και δεν ξεκολλαγαν με τιποτα. ;)

Leave it to Random to needlessly complicated things

davelis

• Newbie
  • *
  • Τόπος: Κορυδαλλος
  • Μοντέλο καγιάκ: Handmade wooden guillemot
« Απάντηση #4 στις: 09 06, 2012, 06:41:31 πμ »
Γεια χαρα, κολλα για πολυαιθυλενιο δεν υπαρχει, η πιο καλη επιλογη ειναι η sikaflex αντεχει σε θαλασσα, πολυ δυνατη μοιαζει με σιλικονη θα την βρεις μονο σε ναυτιλιακα ειδη

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
    • Sea kayaking in Greece
« Απάντηση #5 στις: 09 06, 2012, 02:22:08 μμ »
Έχει πολλά μοντέλα η sikaflex, δοκίμασα μια αλλά δεν έκανε δουλειά. Έχεις χρησιμοποιήσει κάποια συγκεκριμένη με καλά αποτελέσματα; Αν ναι, θυμάσαι το μοντέλο;

Ευχαριστώ
Stelios
www.enjoy-crete.com

Random

• Full Member
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μοντέλο καγιάκ: Tahe Wind 585
« Απάντηση #6 στις: 09 06, 2012, 08:16:17 μμ »
H σικαφλεξ κανει την ιδια δουλεια με την διαφανη αδιαβροχη σιλικονη αλλα ειναι λιγο πιο κολλωδης. Η ναυτιλιακη σικαφλεξ ειναι συνηθως μαυρου χρωματος, ενω η αλλη διαφανη. Το πρακτικερ εχει και τις δυο αποσο θυμαμαι.

Leave it to Random to needlessly complicated things

luca

• Full Member
  • Μοντέλο καγιάκ: feelfree moken 13 trimaran

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
    • Sea kayaking in Greece
« Απάντηση #8 στις: 11 06, 2012, 11:54:18 πμ »
Random, έχω χρησιμοποιήσει την μαύρη και δεν έκανε δουλειά. Μετά από καμιά 20ρια χρήσεις σε rescue μαθήματα άρχισε να μπάζει.

Luca, θέλω να κολλήσω περίπου 10 καγιάκ. Αυτές που προτίνεις θα μου στοιχίσουν 100€ για να τα κολλήσω όλα, καμιά μεγάλη που μπαίνει σε πιστόλι ξέρεις; Αυτές που προτίνεις με τα links τις έχεις χρησιμοποιήσει;

Ευχαριστώ
Stelios
www.enjoy-crete.com

giorgos ormanoglou

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: 11 06, 2012, 10:49:50 μμ »
Στέλιο,  δεν έχω καταλάβει ακριβώς που εντοπίζεται το πρόβλημα διαρροής.  Είναι ανάμεσα στα διαφράγματα και το κύτος ή στα καπάκια των αμπαριών;

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
    • Sea kayaking in Greece
« Απάντηση #10 στις: 12 06, 2012, 08:18:08 πμ »
Ανάμεσα στα διαφράγματα και το κύτος.
Stelios
www.enjoy-crete.com

giorgos ormanoglou

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: 12 06, 2012, 11:52:24 μμ »
Έχεις δοκιμάσει να παραγεμίσεις πρώτα τα διάκενα,  που περιγράφεις,  με σφήνες ή φυτίλια αφρώδους υλικού (αρμαφλέξ κλπ) και μετά να στεγανοποιήσεις με τις μαστίχες ; 
Στα καταστήματα μονωτικών υλικών θα βρεις τέτοια φυτίλια,  ακόμα και σε διαμέτρημα μακαρονιού.
Οι μαστίχες μόνες τους δεν έχουν ποτέ τη δομική αντοχή να καλύψουν χάσματα,  γιατί λάβε υπόψη σου ότι στο νερό η γάστρα πάλλεται και παραμορφώνεται και το χάσμα αυξομειώνεται,  ξεπαστρεύοντας γρήγορα οποιαδήποτε κόλληση.  Τον φραγμό του νερού τον πετυχαίνει πρωτίστως το αφρώδες με την σφικτή και ελαστική εφαρμογή του στο κύτος,  ενώ οι μαστίχες απλά συγκρατούν και συμπληρώνουν.

stelios

• Sys Admin
  • Administrator
  • Hero Member
    • Sea kayaking in Greece
« Απάντηση #12 στις: 14 06, 2012, 07:30:29 μμ »
Το κενό είναι μικροσκοπικό Γιώργο, μπάζει μόνο όταν κάνουμε rescue και πολλά wet exits. Με roll δεν μπάζει τίποτα. Μου απάντησε τελικά ο κατασκευαστής έπειτα από αρκετές μέρες και η ιδανική κόλλα είναι η sikaflex tube. Έχω κάνει μια παραγγελία και μεταξύ αυτών θα μου στείλει μια να τη δοκιμάσω. Έχω περιέργεια να δω αν κάνει καλή δουλειά.
Stelios
www.enjoy-crete.com

GL

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: 19 06, 2012, 11:40:18 μμ »
Το πολυαιθυλένιο συγκολλιέται με θέρμανση. Τήκεται και συγκολλιέται όταν στερεοποιείται. Με αυτό τον τρόπο γίνεται η μετωπική συγκόλληση σωλήνων πολυαιθυλενίου ύδρευσης-άρδευσης, η συγκόλληση μεμβράνης πολυαιθυλενίου για υγρομόνωση, το αεροστεγές σφράγισμα στις σακούλες, κ. α.
Βέβαια τα μηχανήματα που χρησιμοποιούνται για αυτές τις δουλειές δεν κάνουν για τίποτα άλλο. Αν το ψάξεις όμως πιστεύω ότι θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι.
Εάν έχεις κανένα κομμάτι από το ίδιο υλικό θα μπορούσες να κάνεις και κανένα πείραμα με ηλεκτρικό κολλητήρι.           
« Τελευταία τροποποίηση: 20 06, 2012, 12:06:59 πμ από GL »

kardamitsos

• Full Member
  • Ιωάννινα
  • Μοντέλο καγιάκ: OCEAN tetra12-OCEAN trident15
« Απάντηση #14 στις: 30 06, 2012, 11:36:52 πμ »
Υπάρχει στους λαμαρινάδες αυτοκινήτων ενα ειδικό κολητήρι ,το οποίο το χρησιμοποιούν για να κολάνε τούς προφυλακτήρες.Πέρνει κάθε φορά και διαφορετικό υλικό πχ.PP,PE κά.Εάν έχεις κομάτι δικόσου και διάθεση το κόβεις στη διάσταση που χρειάζεται το μηχάνημα και κάνεις τη δουλειά σου.Αυτα που έχουν οι λαμαρινάδες είναι συνήθως μαύρου χρώματος.Εχω χρησιμοποιήσει τον παραπάνω τρόπο παλιότερα με επιτυχία.
Μήτσος.